Konferencja polsko-litewska

GS

To już powoli staje się tradycją, że na wydziale filologii Uniwersytetu Wileńskiego, raz w roku spotykają się wykładowcy i studenci, by porozmawiać o tym, jaki obraz rzeczywistości za pomocą języka malują Polacy, a jaki Litwini.

Irena Snukiškienė, jedna z prelegentek na konferencji językoznawców w Wilnie, zastanawiała się skąd u ludzi bierze się różne definiowanie prawdy. 

Dla Ireny - język jest narzędziem określającym rzeczywistość i sferę wartości, w których się obracamy. Ale badacze języka coraz częściej swoją uwage kierują ku antywartościom, czyli pojęciom określających zjawiska negatywne zarówno dla jednostki jak i całych społeczeństw.

To już trzecie spotkanie, które połączyło badaczy wartości dwóch narodów – polskiego i litewskiego. Zdaniem pracowniczki Instytutu Lituanistyki - credo tegorocznego spotkania - to poszukiwanie dla nich wspólnego mianownika. 

Spotkanie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego zrzeszyło ponad czterdzieści osób. Oprócz lingwistów z Litwy w warsztatach i dyskusjach wzięli udział też uczestnicy z Polski, Białorusi i Ukrainy.
Więcej na ten temat