Prezydent Litwy wezwał do poprawienia nazwy tajwańskiego biura

Prezydent Litwy wezwał do poprawienia nazwy tajwańskiego biura, fot. BNS/Irmantas Gelūnas
podpis źródła zdjęcia

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda wezwał rząd kraju do poprawienia nazwy przedstawicielstwa Tajwanu, tak aby jego nazwa brzmiała jednakowo we wszystkich językach.

„Nazwa tajwańskiego biura nie brzmi tak samo w językach litewskim, angielskim i chińskim. Poprawmy więc przynajmniej te rzeczy, które są wyraźnie widoczne” – oświadczył Nausėda w wywiadzie dla publicznego nadawcy LRT w czwartek. 

„Myślę, że jest to absolutnie naturalne. Niezależnie od tego, jaką instytucję mamy na myśli, czy firmę, czy przedstawicielstwo: jeśli jej nazwy w różnych językach się różnią, więc rodzi to zupełnie niepotrzebne pytania i niepotrzebne napięcia. Więc przynajmniej w tym przypadku, myślę, że możemy się bardzo wyraźnie zgodzić” – powiedział. 

Stosunki litewsko-chińskie pogorszyły się po tym, jak w Wilnie otwarto przedstawicielstwo Tajwanu pod nazwą wyspy. Eksperci twierdzą, że nazwa ta w języku chińskim brzmi tak, jakby było to przedstawicielstwo Tajwanu, a Pekin postrzega to jako próbę działania Tajwanu jako niezależnego państwa. W innych krajach podobne biura działają pod nazwą Tajpej. 

Nausėda zaznaczył, że nazwa przedstawicielstwa Tajwanu w językach mandaryńskich „była kluczowym czynnikiem” w konflikcie z Chinami, dodając, że „kiedy rząd podejmował decyzje, nie były one skoordynowane, a rząd nie zdołał właściwie ocenić wszystkich możliwych środków odwetowych Chin”. 

„Widzimy dzisiaj, że Chiny posuwają się coraz dalej. Oczywiście, musimy podjąć kroki, aby temu zapobiec na poziomie UE, ale obecnie powoduje to pewne wymierne straty dla części litewskich przedsiębiorstw i nie możemy tego tolerować” – oznajmił prezydent. 

Powołując się na kilka anonimowych źródeł, Reuters podało we wtorek, że Landsbergis rzekomo zaproponował prezydentowi zmianę chińskiej wersji nazwy przedstawicielstwa Tajwanu, tak by odnosiła się ona do „Tajwańczyków”, a nie do Tajwanu. 

Landsbergis zaprzeczył temu.  

„Nie, nie ma takich intencji, nie ma żadnych planów dotyczących oficjalnej nazwy, mówiłem to wielokrotnie” – powiedział w środę w parlamencie. 
źródło: BNS, fot. BNS/Irmantas Gelūnas
Więcej na ten temat