Odsłonięcie tablicy poświęconej Józefowi Mackiewiczowi przy Zaułku Literackim

Odsłonięcie tablicy poświęconej Józefowi Mackiewiczowi przy Zaułku Literackim, fot. organizatorzy
Odsłonięcie tablicy poświęconej Józefowi Mackiewiczowi przy Zaułku Literackim, fot. organizatorzy
podpis źródła zdjęcia

W środę 11 października 2023 r. w Wilnie odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Mackiewiczowi oraz dyskusja „Tylko prawda jest ciekawa. Aktualność myśli Józefa Mackiewicza”.

Program wydarzenia:
godz. 16.00 – uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej (Literatų g., Wilno);
godz. 17.00 – dyskusja „Tylko prawda jest ciekawa. Aktualność myśli Józefa Mackiewicza”, Dom Sygnatariuszy, Sala Sztralla (ul. Pilies 26, wejście przez Eskedar Coffee Bar, Wilno).


Z okazji obchodów Roku Mackiewicza z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa oraz odbędzie się dyskusja upamiętniająca znanego polskiego pisarza, dziennikarza, publicystę politycznego i wilnianina Józefa Mackiewicza. Jeden z najbardziej intrygujących świadków historii XX wieku jako wilnianin, ale też jako jeden z najlepszych pisarzy emigracyjnych, zasługuje na upamiętnienie w mieście, w którym żył i pracował. „Jedynie prawda jest ciekawa” – to motto życiowe Józefa Mackiewicza, który w swojej twórczości dążył do ukazania tego, co prawdziwe. Jako pisarz chciał być wiarygodnym świadkiem historii, w której uczestniczył. Z tego powodu słowa te zostaną umieszczone na tablicy, której autorem jest wileński rzeźbiarz Rafał Pieślak.


W dyskusji, która odbędzie się o godz. 17.00, udział wezmą: dr Mindaugas Kvietkauskas (Uniwersytet Wileński), dr Andrzej Pukszto (Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie), Leonardas Vilkas (tłumacz powieści J. Mackiewicza na język litewski).


Józef Mackiewicz przyszedł na świat w Sankt Petersburgu w 1902 roku. Po kilku latach rodzina Mackiewiczów przeniosła się do Wilna. Jako 17-latek Józef wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Później studiował, ale żadnych studiów nie udało mu się ukończyć. Już na początku lat 20. publikował pierwsze artykuły. Do 1939 roku pracował w wileńskim dzienniku „Słowo", którego redaktorem naczelnym był Stanisław Mackiewicz, brat Józefa. Po wybuchu wojny Mackiewicz uciekł do Kowna. Pod okupacją sowiecką musiał pracować jako drwal i woźnica. Po agresji III Rzeszy na ZSRR Niemcy zaproponowali mu wydawanie polskojęzycznego pisma, ale Mackiewicz stanowczo odmówił. Opublikował za to kilka antykomunistycznych artykułów w okupacyjnym „Gońcu Codziennym".


Mackiewicz na zaproszenie Niemców i za zgodą rządu polskiego był obserwatorem ekshumacji grobów w Katyniu. Swoje spostrzeżenia zawarł w wydanej po wojnie książce „Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów" z przedmową gen. Władysława Andersa. Lata powojenne Józef Mackiewicz i jego żona spędzili na emigracji: mieszkali w Rzymie, Londynie, ostatecznie zaś osiedlili się w Monachium. Oczyszczony z zarzutów o kolaborację pisarz poświęcił swój talent przede wszystkim krytyce komunizmu. W Monachium napisał też swoje najsłynniejsze powieści (m.in. „Kontrę", „Sprawę pułkownika Miasojedowa", „Lewą wolną" i „Nie trzeba głośno mówić"). Zmarł 31 stycznia 1985 roku.


Józef Mackiewicz, pisarz i dziennikarz, był pierwszym Polakiem, który jeszcze w czasie II wojny światowej badał ślady zbrodni katyńskiej. Pisał zawsze o tematach trudnych i niejednoznacznych. Niezależnie, czy były to powieści, czy artykuły prasowe, bohaterem jego utworów stawał się człowiek uwikłany w skomplikowane mechanizmy historii. Do jego najsłynniejszych dzieł należy powieść „Lewa wolna", która w przejmujący sposób opisuje dramatyczne wydarzenia z okresu wojny polsko-bolszewickiej.


Wstęp wolny.


Wydarzenie odbędzie się w języku litewskim i języku polskim.
Organizator: Instytut Polski w Wilnie, Dom Sygnatariuszy.
Sponsor: ORLEN Lietuva.

źródło: Instytut Polski w Wilnie, fot. organizatorzy
Więcej na ten temat