Szef MSZ Litwy wzywa liderów NATO do podwojenia progu finansowania obrony

Szef MSZ Litwy wzywa liderów NATO do podwojenia progu finansowania obrony, fot.
Szef MSZ Litwy wzywa liderów NATO do podwojenia progu finansowania obrony, fot. Paulius Peleckis/BNS
podpis źródła zdjęcia

Minister spraw zagranicznych Litwy, Kęstutis Budrys, oświadczył, że liderzy NATO podczas nadchodzącego letniego szczytu powinni ustalić dwukrotnie wyższy próg finansowania obrony. „Większe wydatki na obronę oznaczają, że musimy więcej inwestować. Obecny poziom naszych nakładów jest zbyt niski, aby osiągnąć pożądane rezultaty” – powiedział.

„Podczas szczytu w Hadze musimy co najmniej podwoić nasze początkowe wydatki na obronność – z dwóch do czterech procent PKB” – dodał minister.

 

Zdaniem Budrysa, Europa musi zwiększyć finansowanie obronności, aby osiągnąć niezbędne zdolności militarne i wzmocnić NATO jako sojusz obronny.

 

„My, Litwa, robimy wiele z naszej strony. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zwiększyliśmy nasze wydatki na obronę dziesięciokrotnie, więc do dotychczasowych nakładów można dodać jeszcze jedno zero” – podkreślił minister.

 

Według niego o zwiększeniu finansowania obrony rozmawiają przede wszystkim te kraje NATO, które już teraz przeznaczają na ten cel większe środki lub planują to zrobić w przyszłości. „Nie słyszymy głosu tych, którzy nie osiągnęli nawet 2% PKB, zwłaszcza gdy mówimy o południowej flance Europy. W tych krajach mamy znacznie niższe poziomy finansowania, a ich przedstawiciele nie uczestniczą w tej dyskusji” – zaznaczył Budrys.

 

Dyskusje nad finansowaniem obronności w NATO

 

Szczyt NATO w Waszyngtonie w lipcu ubiegłego roku przyniósł deklarację, że ponad dwie trzecie państw członkowskich spełnia zobowiązanie do przeznaczania co najmniej 2% PKB na obronność. Jednocześnie liderzy Sojuszu podkreślili konieczność dalszego zwiększania nakładów.

 

Na początku marca amerykańska stacja NBC, powołując się na obecnych i byłych wysokich urzędników, poinformowała, że administracja prezydenta Donalda Trumpa rozważa zmianę rozmieszczenia sił USA w Europie. Według doniesień Trump może preferować te kraje, które przeznaczają więcej środków na obronność.

 

Prezydent USA wielokrotnie krytykował sojuszników w NATO za niespełnianie celu 2% PKB na obronność. Podkreślał, że to nieuczciwe i stanowi dodatkowe obciążenie dla Stanów Zjednoczonych. W tym roku Trump stwierdził, że państwa europejskie powinny łącznie przeznaczać na obronność tyle, ile USA. Ostatnio zasugerował, że kraje NATO powinny zwiększyć wydatki do 5% PKB.

 

Litewski plan zwiększenia budżetu na obronę

 

Litewska Rada Ochrony Państwa już w styczniu podjęła decyzję o zwiększeniu wydatków na obronę o dodatkowe 12–13 miliardów euro do 2030 roku. Podniosłoby to finansowanie sektora do poziomu 5–6% PKB. Środki na ten cel mają pochodzić głównie z pożyczek, a w dalszej perspektywie także z nowych podatków i wzrostu gospodarczego.

 

Pod koniec marca premier Litwy Gintautas Paluckas ogłosił, że w przyszłym roku rząd planuje przeznaczyć na obronność 5,25% PKB.

źródło: BNS, fot. Paulius Peleckis/BNS
Więcej na ten temat