Jedna trzecia ukraińskich uchodźców przybywających na Litwę ma trudności z opłaceniem żywności

, fot. BNS/Teodoras Biliūnas
Ukraińcy na Litwie, fot. BNS/Teodoras Biliūnas
podpis źródła zdjęcia

Prawie jedna trzecia uchodźców wojennych przybywających na Litwę od końca 2023 r. twierdzi, że ma trudności z zakupem żywności, wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez Agencję ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Według badania przeprowadzonego w ubiegłym roku, prawie 14% ukraińskich gospodarstw domowych niedawno przybyłych ma trudności z zakupem podstawowych artykułów spożywczych, a 39% twierdzi, że ich dochody wystarczają jedynie na zakup żywności, ale nie wystarczają na opłacenie czynszu lub wydatków medycznych.


„Chociaż jesteśmy wdzięczni Litwie za hojne przyjęcie uchodźców z Ukrainy, zwracamy również uwagę na pewne pilne potrzeby, aby zapewnić lepszą integrację uchodźców” – mówi Renata Kuleš, przedstawiciel ds. komunikacji UNHCR.


Wyzwania wymagające uwagi


Oprócz wyzwań ekonomicznych, UNHCR wskazuje na pilne potrzeby w zakresie wsparcia zatrudnienia, poprawy dostępu do opieki zdrowotnej, włączenia uczniów i studentów w edukację, zaangażowania w inicjatywy społeczne i ukierunkowanej pomocy mieszkaniowej.


Według badania, 53% ukraińskich uchodźców w wieku produkcyjnym jest zatrudnionych, podczas gdy kolejne 10% jest bezrobotnych, a 37% nie uczestniczy w rynku pracy.


83% dzieci uchodźców w wieku szkolnym uczęszcza do litewskich szkół, ale tylko 37% studentów w wieku uniwersyteckim uczęszcza na zajęcia.


Raport podkreśla, że 83% uchodźców na Litwie ma dostęp do opieki zdrowotnej.


Najczęstszym powodem podawanym przez uchodźców jest brak ubezpieczenia zdrowotnego lub ograniczenia finansowe.


W badaniu wspomniano, że około 63% gospodarstw domowych uchodźców mieszka w prywatnych mieszkaniach lub domach, ale 13% jest nadal chronionych w lokalnych ośrodkach recepcyjnych, głównie na obszarach wiejskich.


Największa liczba ukraińskich uchodźców na Litwie przebywa w regionach wileńskim (43%), kowieńskim (22%) i kłajpedzkim (17%).


Podstawowe potrzeby – zaspokojone


Według ankiety 72% uchodźców opisuje swoje relacje z lokalnymi społecznościami jako pozytywne, ale 28% zgłosiło doświadczanie wrogości, głównie agresji słownej i zachowań dyskryminacyjnych.


32% kobiet uchodźców i 18% mężczyzn uchodźców zgłosiło odczuwanie stresu emocjonalnego, który wpływa na ich codzienne życie.


Według autorów badania, pomimo pewnych znaczących luk w integracji ukraińskich uchodźców, wskaźniki badania wskazują na korzystne środowisko dla ukraińskich uchodźców na Litwie, przy czym większość uchodźców na Litwie jest zadowolona ze swoich warunków życia i zgłasza, że ich podstawowe potrzeby są zaspokojone.


Według badania prawie 85% respondentów czuje się pewnie i bezpiecznie w swoim środowisku, a poziom zadowolenia wzrósł o 7 punktów procentowych od 2023 roku.


Ukraińskie badanie objęło 638 gospodarstw domowych uchodźców, 1445 osób i zostało przeprowadzone między 10 maja a 28 czerwca ubiegłego roku.


Jak donosi BNS, ponad 90 000 uchodźców wojennych przybyło na Litwę od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Obecnie około 45 000 osób posiada ważne zezwolenia na pobyt.

źródło: BNS, fot. BNS/Teodoras Biliūnas
Więcej na ten temat