Podsumowanie wydarzeń ze świata

„Wstyd!”, „Odejdź!” - to właśnie tak skandowali protestujący w Mińsku po tajnej inauguracji Alaksandra Łukaszenki na prezydenta Białorusi.

Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej nie uznały Aleksandra Łukaszenki za prawowitego prezydenta Białorusi. „Wybory 9 sierpnia na Białorusi nie były wolne, uczciwe i demokratyczne” – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nausėda, podkreślając, że nie zmieni tego tajna ceremonia zaprzysiężenia Łukaszenki.

Na ulicach białoruskich miast nadal gromadzą się tłumy protestujących.

Demonstranci w Mińsku starli się wzmocnionymi siłami „ Omonu” i policji.  Mundurowi zablokowali część miasta. Transport publiczny został wstrzymany. Użyto również armatek wodnych. Według ostatnich danych wczoraj zatrzymano ponad 140 osób.

Temat Białorusi był obecny również podczas 75. debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

W drugim dniu obrad przemówienie wygłosił Prezydent Polski Andrzej Duda. Wezwał on społeczność międzynarodową do „przemawiania jednym głosem i żądania poszanowania podstawowych praw człowieka na Białorusi". Przywódca Polski poruszył też kwestię związane z pandemią koronawirusa, odnosząc się do kryzysu jakości w relacjach między państwami.

Francja przyjmie 500 niepełnoletnich migrantów, którzy ucierpieli w wyniku pożaru w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos, poinformował francuski rząd.

Pożar zniszczył obóz na początku września. Prawie 12 tys. osób zostało bez dachu nad głową. Jeszcze przed pożarem sytuacja humanitarna w Camp Moria była tak zła, że stała się symbolem niedociągnięć europejskiego systemu azylowego.

W tym tygodniu Komisja przedstawiła nowy plan, w tym mechanizm solidarności, który pozwoli 27 państwom członkowskim przyjmować migrantów lub przeprowadzać proces deportacji. Propozycje muszą jeszcze poprzeć Parlament Europejski i poszczególne rządy.
Więcej na ten temat