Konferencja w Departamencie Mniejszości Narodowych

Jak się mają wyniki egzaminu z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych do osiągnięć uczniów szkół litewskich i jak to rzutuje na wybór przyszłego zawodu - o tym dyskutowali uczestnicy konferencji online, zorganizowanej przez Departament Mniejszości Narodowych.

Od kilku lat Departament Mniejszości Narodowych Rządu Republiki Litewskiej organizuje spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin, aby przeanalizować wyniki egzaminów z języka państwowego uczniów szkół mniejszości narodowych.

W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba osób, które nie zdały egzaminu państwowego z języka litewskiego znacznie się zmniejszyła w Wilnie, rejonach solecznickim, święciańskim i trockim. Gorzej z językiem litewskim na maturze poradzili sobie uczniowie w rejonie wileńskim. Zmniejszyła się też liczba osób, które osiągają najwyższy wynik.

Szkoły z polskim językiem nauczania na Litwie działają w Wilnie, rejonie wileńskim, solecznickim, święciańskim oraz trockim. To w sumie 35 gimnazjów. Polskie szkoły ukończyło w tym roku ponad 760 maturzystów. Na litewskie uczelnie wyższe zostało przyjętych 293. 43 procent z nich studiuje bezpłatnie.

Najpopularniejsze kierunki studiów wybierane przez uczniów szkół polskich w tym roku to: biznes, prawo, komunikacja, pedagogika, zarządzanie, pielęgniarstwo i położnictwo, medycyna, informatyka, kosmetologia oraz ekonomia.
Więcej na ten temat