Sytuacja mniejszości narodowych na Litwie oraz możliwości prawne, jakie tworzą zarówno instytucje litewskie, jak i też międzynarodowe — o tym rozmawiali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Europejską Fundację Praw Człowieka. W związku z pandemią spotkanie miało charakter zdalny.
Zdaniem ekspertów Litewskiego Centrum Nauk Społecznych, poziom dyskryminacji ze względu na narodowość na Litwie nie spada. Nieznacznie zmienia się on w zależności od poszczególnych wydarzeń. Jej przejawy najbardziej widoczne są w mediach oraz sieciach społecznościowych.
Uczestnicy konferencji poświęconej mniejszościom narodowym na Litwie swoją uwagę skupili też na oświacie, która jest szczególnie ważna dla polskiej społeczności. Do końca bieżącego roku w szkołach 4 mniejszości — polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i białoruskiej — wdrażane będą odnowione podstawy programowe w nauczaniu języków ojczystych.
Konferencja odbyła się w czasie, gdy dobiegają końca prace nad przygotowaniem projektu ustawy o mniejszościach narodowych.
Na Litwie mieszkają przedstawiciele 154 narodowości. Według spisu ludności sprzed 10 lat najliczniejszą z nich stanowią Polacy — w 2011 roku było nas ponad 200 tysięcy. Najnowsze dane poznamy pod koniec bieżącego roku.
Więcej na ten temat