Doustne leki na COVID-19 to początek nowego etapu w walce z pandemią

fot. BNS / Erikas Ovčarenko
podpis źródła zdjęcia

Amerykańskie giganty farmaceutyczne Merck i Pfizer ogłosiły optymistyczne wyniki badań nad lekami doustnymi, te postępy naukowe prawdopodobnie wyznaczą początek nowej fazy walki z pandemią.

Jakie są to leki?

Są to tabletki doustne, które należy przyjmować, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy COVID-19, aby zapobiec ciężkim chorobom i hospitalizacji.

Po miesiącach badań firmy farmaceutyczne Merck i Pfizer twierdzą, że osiągnęły ten cel. Na początku października firma Merck ogłosiła, że ​​stara się o pozwolenie na stosowanie molnupirawiru w Stanach Zjednoczonych, a Pfizer ogłosił w piątek, że pójdzie w jej ślady z lekiem Paxlovid.

Oba leki są lekami przeciwwirusowymi, które zmniejszają zdolność wirusa do namnażania się i spowalniają rozwój choroby. Ponadto badania kliniczne firm wskazują, że leki znacznie zmniejszają ryzyko hospitalizacji.

Preparaty miałyby uzupełnić szczepionki, aby wzmocnić światowy arsenał obronny przeciwko wirusowi.

W przeszłości opracowywano leki do leczenia pacjentów z koronawirusem, głównie w postaci syntetycznych przeciwciał. Jednak leki te są zwykle przeznaczone dla pacjentów, którzy są już poważnie chorzy i są również podawane dożylnie, co utrudnia ich stosowanie i wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Tabletki można szybko przepisać pacjentowi i bez problemu przyjmie je w domu. 

Co wzbudza wątpliwość?

Do tej pory trudno właściwie ocenić leki Merck i Pfizer, ponieważ obie firmy opublikowały jedynie oświadczenia i nie dostarczyły danych ze swoich badań klinicznych.

Karin Lacombe, francuska specjalistka od chorób zakaźnych, ostrzegła we wrześniu, że takie zgłoszenia należy traktować z „ostrożnością” do czasu sprawdzenia wyników badań. Podkreśliła, że ​​te terapie stanowią „potencjalnie ogromny” rynek dla firm farmaceutycznych.

Obie firmy przerwały badania kliniczne wcześniej, niż oczekiwano, ponieważ wyniki były bardzo dobre. Poparły to również niezależne komitety monitorujące. 

Kiedy leki pojawią się na rynku?

Tabletki Merck zostały już zatwierdzone w Wielkiej Brytanii, gdzie w czwartek władze ds. zdrowia dały zielone światło do ich stosowania u pacjentów skłonnych do powikłań choroby np. osób starszych, otyłych lub chorych na cukrzycę.

Władze USA i UE ds. zdrowia również pilnie analizują informacje na temat tego produktu.

Europejska Agencja Leków obiecała w czwartek „przyspieszenie” procedur, ale nie określiła dokładnych terminów. 
źródło: BNS, fot. BNS / Erikas Ovčarenko
Więcej na ten temat