I. Šimonytė: Litwa postępuje zgodnie z precedensem ETPC, odrzucając migrantów

I. Šimonytė: Litwa postępuje zgodnie z precedensem ETPC, odrzucając migrantów, fot. Getty Images/Anadolu Agency/Dursun Aydemir
podpis źródła zdjęcia

Litwa podąża za procedurą ustanowioną przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC), przewidującą wyjątki, kiedy taktyka zawracania migrantów może być stosowana – oświadczyła premier Ingrida Šimonytė.

Skomentowała w ten sposób doniesienia, że Komisja Europejska prawdopodobnie zażąda od Polski, Łotwy i Litwy zmiany przepisów, które pozwalają na wypychanie migrantów z powrotem na Białoruś.

„To nie jest stanowisko Brukseli ani kogoś innego, kto się sprzeciwia. Istnieje precedens Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Hiszpanii i Maroka, gdzie procedury, priorytety oraz okoliczności, w których ta taktyka może być stosowana, są jasno określone” – podkreśliła Šimonytė.

„Moje rozumienie jest takie, że to, co dzieje się na wschodniej granicy Republiki Litewskiej i Rzeczypospolitej Polskiej, jest absolutnie zgodne z wyrokiem trybunału” – dodała.

Brukselski portal informacyjny EUobserver podał w środę, że Komisja prawdopodobnie zażąda od tych 3 krajów zmiany ich prawa.

„Nadal jesteśmy w trakcie oceny, ale myślę, że poprosimy o zmiany w niektórych przepisach” – oświadczyła komisarz UE Ylva Johansson.

Komisarz nie powiedziała, kiedy Komisja może zażądać odpowiednich zmian, ani w jakich konkretnych kwestiach.

Jej uwagi pojawiły się jednak w kontekście szerszych obaw dotyczących legalności zawracania migrantów i potencjalnych azylantów na Białoruś.

Na początku sierpnia litewska straż graniczna zaczęła przekierowywać migrantów przyłapanych na próbie nielegalnego przekroczenia granicy na oficjalne przejścia graniczne. Migranci mogą również ubiegać się o azyl w ambasadzie Wilna w Mińsku.

Niektórzy krytycy twierdzą, że działania te można uznać za wypychanie, co narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Do tej pory w tym roku na Litwę z Białorusi nielegalnie przedostało się ponad 4,2 tys. migrantów, głównie obywateli Iraku.

Litwa i inne kraje zachodnie oskarżają reżim białoruski o zaaranżowanie bezprecedensowego napływu migrantów, nazywając to hybrydową agresją.
źródło: BNS, fot. Getty Images/Anadolu Agency/Dursun Aydemir
Więcej na ten temat