Zdzisław Palewicz uczestniczył w VI Europejskim Kongresie Samorządów

Zdzisław Palewicz uczestniczył w VI Europejskim Kongresie Samorządów, fot. Samorząd Rejonu Wileńskiego
podpis źródła zdjęcia

Mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz na osobiste zaproszenie organizatorów uczestniczył w VI Europejskim Kongresie Samorządów. Wydarzenie miało miejsce 6–7 grudnia w Mikołajkach.

Europejski Kongres Samorządów jest największym polskim forum dyskusyjnym poświęconym polityce regionalnej. Jest to wyjątkowa platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych oraz elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. 

Udział w kongresie jest dobrą okazją do nawiązania współpracy między samorządami na skalę regionalną i międzynarodową. To wydarzenie regularnie przyciąga najważniejsze postacie krajowych i zagranicznych samorządów. 

Temat tegorocznego kongresu – Europa po pandemii: Jak odbudować lokalną gospodarkę? 

Omawiane zagadnienia zostały podzielone na 7 ścieżek dyskusyjnych: Finanse, Biznes i Zarządzanie, Innowacje i Inwestycje, Makroekonomia i Gospodarka, Samorząd Przyszłości, Społeczeństwo, Współpraca Międzyregionalna i Zrównoważony Rozwój. Wśród najważniejszych tematów, które były omawiane podczas paneli dyskusyjnych, znalazły się takie kwestie jak: zarządzanie pandemią, problemy migracji, oświata i edukacja oraz polityka zdrowotna. Przedstawiony został też Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce. 

Mer Zdzisław Palewicz jako prelegent brał udział w sesji plenarnej kongresu pt. „Rola regionów w budowaniu Europy jutra”. W dyskusji na temat przyszłości Europy mer akcentował potrzebę współpracy w sferach oświaty, gospodarki i kultury. Jego zdaniem Europa powinna być oparta na wartościach chrześcijańskich i dbać o zachowanie tożsamości narodowej. Mer uczestniczył też w panelach dyskusyjnych. 

W czasie pierwszego panelu pt. „Wyzwania współczesnego samorządu” Palewicz mówił o osiągnięciach i problemach samorządu rejonu solecznickiego. Wystąpienie mera wywołało duże zainteresowanie wśród uczestników. Podczas drugiego panelu dyskusyjnego „Lokalność jako czynnik identyfikacji politycznej w epoce zagrożeń hybrydowych” mówił on o problemach nielegalnej migracji oraz o sytuacji stanu wyjątkowego na terytorium rejonu solecznickiego. 

W czasie kongresu mer spotkał się z pomysłodawcą wydarzenia Zygmuntem Berdychowskim, przewodniczącym Rady Programowej Forum Ekonomicznego, oraz z innymi partnerami. Zatem udział w VI Europejskim Kongresie Samorządów był wspaniałą możliwością dzielenia się doświadczeniem w zakresie spraw samorządowych oraz dobrą okazją do nawiązania stosunków współpracy z partnerami zagranicznymi.
źródło: Samorząd Rejonu Wileńskiego, fot. Samorząd Rejonu Wileńskiego
Więcej na ten temat