Sejm – ostatnie głosowanie w sprawie zakazu handlu zwierzętami futerkowymi

Sejm – ostatnie głosowanie w sprawie zakazu handlu zwierzętami futerkowymi

Zwierzęta futerkowe, fot. BNS/Erikas Ovčarenko
Zwierzęta futerkowe, fot. BNS/Erikas Ovčarenko
podpis źródła zdjęcia

W czwartek Sejm planuje podjąć decyzję dot. wprowadzenia od 2027 roku zakazu hodowli zwierząt futerkowych. W przypadku przyjęcia takiego rozwiązania, przewidziany byłby okres przejściowy, a hodowcy otrzymaliby odszkodowania. Przedstawiciele branży nie są jednak zadowoleni z proponowanych rozwiązań i zapowiadają odwołanie się od decyzji Sejmu do sądu.

Głosowanie nad nowelizacją ustawy o dobrostanie i ochronie zwierząt, która przewiduje likwidację ferm futrzarskich, znalazło się w porządku obrad czwartkowej sesji plenarnej Sejmu po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską poprawek, które zostały już wcześniej przyjęte podczas obrad w czerwcu.


Jeśli nowelizacja zostanie zatwierdzona, zakaz hodowli wchodziłby w życie od 2027 roku (z okresem przejściowym między 2024 a 2026 rokiem, kiedy to przedsiębiorcy mogliby zamykać gospodarstwa i otrzymywać odszkodowania). W pierwszym roku rekompensata wynosiłaby 3 EUR za zwierzę, w drugim roku 2 EUR, a w ostatnim 1 EUR.


Państwo obiecuje również wypłacenie pracownikom odpraw obejmujących rozbiórkę obiektów, zniszczenie sprzętu i zagospodarowanie odpadów. O takie odszkodowania nie będą mogły ubiegać się już zamknięte gospodarstwa; otrzymają je jedynie te firmy, które będą funkcjonować w momencie uchwalenia ustawy.


Rekompensata za wyjście z rynku dla przedsiębiorstw posiadających pożyczki uprzywilejowane zostanie wypłacona dopiero po spłacie pożyczek.


Prezes Litewskiego Stowarzyszenia Hodowców Zwierząt, Česlovas Tallat-Kelpšas, jest oburzony wysokością rekompensat obiecanych przez państwo.


„Nie można ich nazwać odszkodowaniami; to są raczej kwoty symboliczne, żeby nie powiedzieć, że odszkodowań nie ma. W innych krajach płaci się od około 200 do 500 EUR za zwierzę” – powiedział Tallat-Kelpšas.


Szef stowarzyszenia zapowiada odwołanie się od decyzji Sejmu w sprawie odszkodowań za zamknięcie ferm futrzarskich.


„Odszkodowania są nieprawidłowe. Po drugie, ustawa została przyjęta niezgodnie z konstytucją, ponieważ nie przeprowadzono oceny skutków” – powiedział prezes Litewskiego Stowarzyszenia Hodowców Zwierząt w przededniu głosowania w Sejmie.


Według przewodniczącego stowarzyszenia w zeszłym roku na Litwie wyhodowano ok. 1 mln zwierząt futerkowych, a w tym roku jest ich ok. 700-800 tys.


Na Litwie działa prawie 40 gospodarstw futerkowych. Tallat-Kelpšas szacuje, że łącznie jest ich prawie 150, ale wiele z nich jest czasowo zamkniętych z powodu minionej pandemii, wzrostu cen energii i wojny na Ukrainie.


Jeśli zakaz hodowli zwierząt zostanie wprowadzony, Litwa stanie się 20. krajem w Europie, który zdecydował się na takie działanie. Oprócz Litwy tego rodzaju zakazu nie wprowadziły dotąd Rumunia, Bułgaria, Polska, Grecja i Finlandia.


Od końca 2021 roku w Sejmie prowadzone są dyskusje dotyczące poprawek związanych z zakazem handlu zwierzętami futerkowymi.


źródło: BNS, fot. BNS/Erikas Ovčarenko
Więcej na ten temat