Dla mieszkańców bloków – możliwość modernizacji systemów grzewczych i obniżenia kosztów

Systemy grzewcze, fot. BNS/Gintaras Lukoševičius
Systemy grzewcze, fot. BNS/Gintaras Lukoševičius
podpis źródła zdjęcia

Aby zwiększyć efektywność energetyczną budynków i obniżyć koszty energii, mieszkańcy są zachęcani do składania wniosków o modernizację wewnętrznych systemów ogrzewania i ciepłej wody w budynkach wielorodzinnych. W ramach tego środka, dla osób o niskich dochodach przewidziano maksymalną wysokość dofinansowania – 100% kosztów.

Na ten nabór przeznaczono najwyższe do tej pory finansowanie – aż 20 mln euro.


Remont punktów ciepłowniczych w budynkach wielorodzinnych pozwala na równomierniejsze ogrzewanie mieszkań, oszczędność energii oraz zmniejszenie strat ciepła i wody oraz kosztów energii o 15-20%, co automatycznie pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie mieszkańców.


Mała modernizacja oznacza aktualizację i zrównoważenie systemów ogrzewania i ciepłej wody w budynku wielorodzinnym w taki sposób, aby całe ciepło dostające się do budynku było wykorzystywane jak najefektywniej. W trakcie tej modernizacji stare punkty ciepłownicze są wymieniane na nowe, zautomatyzowane punkty ciepłownicze. Szacuje się, że w Litwie jest jeszcze ok. 3 tys. starych punktów ciepłowniczych, które są technologicznie przestarzałe i nie zapewniają równomiernego ogrzewania całego budynku.


Wsparcie państwowe jest również przyznawane na modernizację lub wymianę systemu ogrzewania, w tym wymianę grzejników, montaż zaworów termostatycznych, wymianę rur i innych niezbędnych elementów. Finansowane są także koszty modernizacji systemów ciepłej wody oraz wymiany związanych z nimi elementów (np. suszarek do ręczników, rur).


Wysokość dotacji może wynosić do 60% wszystkich kwalifikujących się kosztów projektu, jeśli odbiorcami wsparcia są właściciele mieszkań i innych pomieszczeń. Dotacja może wzrosnąć o dodatkowe 10%, jeśli ręczny punkt ciepłowniczy zostanie wymieniony na nowy, zautomatyzowany punkt ciepłowniczy. Dla osób o niskich dochodach przewidziana jest 100% kompensacja kosztów.


Do składania wniosków zapraszani są zarządcy nieruchomości wspólnej budynków wielorodzinnych, wyznaczeni przez gminy administratorzy programów zwiększania efektywności energetycznej, dostawcy ciepła oraz inne osoby upoważnione przez właścicieli mieszkań i innych pomieszczeń.


Program wsparcia jest zarządzany przez Agencję Zarządzania Projektami Środowiskowymi. Wnioski można składać do 23 lipca 2025 roku w systemie APVIS. Nabór zostanie wstrzymany, jeśli środki przeznaczone na program wyczerpią się przed upływem tego terminu.


W ubiegłym roku, po zakończeniu naboru wniosków na modernizację wewnętrznych systemów ogrzewania i ciepłej wody w budynkach wielorodzinnych, zrealizowano 87 projektów o wartości niemal 4 mln euro.

źródło: Vrsa.lt, fot. BNS/Gintaras Lukoševičius
Więcej na ten temat