Prezydent Litwy Gitanas Nausėda planuje w czerwcu złożyć wizytę w Japonii i Wietnamie, towarzysząc przedstawicielom rządu i litewskiego biznesu. Celem misji gospodarczej będzie wsparcie przedsiębiorstw w poszukiwaniu nowych rynków zbytu, w odpowiedzi na planowane przez Stany Zjednoczone cła na towary importowane z Unii Europejskiej.
„Konieczne jest, aby pomóc litewskiemu biznesowi w dostosowaniu się do nowych realiów i w poszukiwaniu alternatywnych kierunków handlowych. Prezydent planuje w czerwcu wyjazd do Tokio i Hanoi wspólnie z przedstawicielami rządu oraz biznesu” – poinformowała we wtorek w audycji „Žinių radijas” Irena Segalovičienė, główna doradczyni prezydenta ds. ekonomicznych i społecznych.
Ministerstwo Gospodarki i Innowacji Litwy przygotowało już plan wsparcia przedsiębiorstw o wartości 20 mln euro. Dodatkowe środki mają zostać przewidziane w przyszłorocznym budżecie państwa.
Unia Europejska a cła Trumpa
Segalovičienė podkreśliła, że mimo iż Unia Europejska przygotowuje odpowiedź na decyzje Waszyngtonu, istotne jest zachowanie otwartej ścieżki dialogu.
„Stoimy dziś nie tylko u progu wojny celnej, ale – miejmy nadzieję – także nowej epoki porozumień handlowych” – zaznaczyła.
Według niej cła napędzają inflację, szkodzą globalnemu handlowi i powodują strukturalne problemy dla gospodarek. Dodała jednak, że europejska gospodarka jest dziś znacznie silniejsza niż w przeszłości.
„Mamy dziś jednolity rynek liczący niemal 500 milionów konsumentów. Udowodnił on swoją siłę: wspólnie przezwyciężyliśmy pandemię COVID-19, stanowczo zareagowaliśmy na agresję Rosji, wspierając Ukrainę. Jestem przekonana, że równie solidarnie będziemy bronić interesów europejskich producentów” – powiedziała doradczyni prezydenta.
W ubiegłym tygodniu USA ogłosiły plany wprowadzenia ceł importowych na produkty z różnych krajów, w tym taryf celnych w wysokości 20 proc. na towary z UE.
Obecnie eksport litewskich towarów do Stanów Zjednoczonych stanowi około 6,8 proc. całkowitego eksportu towarów pochodzenia litewskiego. W 2024 roku jego wartość wyniosła 1,6 miliarda euro.