Przychodnia rejonu wileńskiego i przychodnia rejonu niemenczyńskiego zainaugurowały projekt pt. „Wdrożenie modelu operacyjnego Miejskiego Ośrodka Zdrowia Rejonu Wileńskiego”. Realizowane przez obie placówki działania mają m.in. na celu poprawę jakości usług opieki zdrowotnej dla pacjentów cierpiących na niezakaźne choroby przewlekłe.
Do udziału w trwającym 20 miesięcy projekcie wybrano 270 pacjentów przychodni rejonu wileńskiego i 90 osób korzystających z usług niemenczyńskiej przychodni cierpiących na jedną lub więcej chorób przewlekłych. Projekt obejmie holistyczną ocenę stanu pacjentów, zindywidualizowany plan opieki, przydzielonego pacjentowi menedżera przypadku oraz multidyscyplinarny zespół obejmujący lekarza rodzinnego, pielęgniarkę ogólną, kardiologa, endokrynologa i fizjoterapeutę (łącznie 12 zespołów składających się z 12 specjalistów). Odbędą się również szkolenia dla pacjentów i/lub ich krewnych. Na te działania przeznaczono prawie 600 000 euro.
„Samorząd Rejonu Wileńskiego podejmuje ważny krok w kierunku stworzenia zaawansowanego i zintegrowanego systemu opieki zdrowotnej skoncentrowanego na pacjencie. Aby mieć trwały wpływ, ważne jest, by dbać o kompleksowe samopoczucie pacjentów, zwracając uwagę na ich stan emocjonalny i codzienne nawyki. Holistyczne podejście zapewni lepsze zrozumienie, w jaki sposób różne aspekty wpływają na zdrowie danej osoby i pozwoli nam zaoferować spersonalizowaną opiekę, która zaspokoi potrzeby każdego pacjenta” – mówi Robert Duchniewicz, mer Samorządu Rejonu Wileńskiego.
Podczas badania stanu zdrowia pacjenci zostaną poproszeni o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ich stanu zdrowia, aktywności fizycznej, diety, szkodliwych nawyków, wyników badań itp. Uczestnicy będą regularnie wypełniać dzienniczek samokontroli, który będzie zawierał codzienne pomiary ciśnienia krwi, dane dotyczące leków i aktywności fizycznej, zmian w stanie zdrowia, przyjęć do szpitala i wizyt u lekarzy oraz inne informacje na temat zdrowia i codziennych nawyków pacjenta.
„Projekt zapewni 360 osobom w rejonie wileńskim cierpiącym na choroby przewlekłe kompleksową, spersonalizowaną opiekę ze strony zespołu specjalistów. Należy podkreślić, że sukces tej inicjatywy będzie zależał nie tylko od pracowników służby zdrowia, ale także od samych pacjentów. Ich aktywność, zaangażowanie i odpowiedzialność za własne zdrowie są kluczowymi czynnikami, które zapewnią wyniki i długoterminowe korzyści” – mówi Edyta Tamošiūnaitė, wicemer rejonu wileńskiego.
Badania pokazują, że pacjenci z co najmniej jedną przewlekłą chorobą niezakaźną mają gorszą jakość życia, dlatego też szczególnej uwagi wymagają pacjenci z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami przewlekłymi.
Na Litwie opieka nad chorymi cierpiącymi na przewlekłe choroby niezakaźne jest fragmentaryczna i koncentruje się na leczeniu choroby, a nie na pacjencie. Brakuje również holistycznego podejścia do stanu zdrowia pacjenta, jego oceny i pełnego zaspokojenia potrzeb nie tylko w celu skuteczniejszego zarządzania chorobami przewlekłymi, ale także w celu poprawy jakości życia chorych.
Obie przychodnie w rejonie wileńskim przeanalizowały dane swoich pacjentów, z których wynika, że 267 pacjentów ma cukrzycę typu 1, 5014 osób cierpi na cukrzycę typu 2, 23997 pacjentów ma pierwotne nadciśnienie tętnicze, 3048 pacjentów – migotanie przedsionków, a 5718 pacjentów – niewydolność serca. Niektórzy cierpią na więcej niż jedną chorobę przewlekłą.
Według danych dostarczonych przez Instytut Higieny liczba pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami przewodzenia i arytmii serca oraz niewydolnością serca w rejonie wileńskim jest niższa niż średnia krajowa. Wyniki są również lepsze w porównaniu z Wilnem (z wyjątkiem wskaźnika dot. niewydolności serca, który jest niższy w Wilnie).