Artyści Polskiej Opery Królewskiej wystąpią 2 maja 2025 roku o godz. 18:00 w Sali Teatralnej Domu Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Naugarduko 76). W ramach finału festiwalu IDY TEATRALNE zaprezentują wyjątkowy spektakl oparty na Śpiewniku domowym Stanisława Moniuszki.
Polska Opera Królewska – teatr muzyki i tradycji
Polska Opera Królewska powstała 1 sierpnia 2017 roku jako nowa, państwowa instytucja kultury. Jej utworzenie było odpowiedzią na potrzeby środowiska muzycznego i melomanów, którzy marzyli o kameralnym teatrze operowym w Warszawie. Pierwszym dyrektorem został Ryszard Peryt. Po jego śmierci funkcję tę objął Andrzej Klimczak, a obecnie operą kieruje Magdalena Kaczorowska, związana z instytucją od samego początku.
Opera działa w oparciu o trzy główne filary. Najważniejsze są nowe inscenizacje dzieł dawnych mistrzów – zwłaszcza z epoki baroku i klasycyzmu. Drugim celem jest przypominanie i przywracanie publiczności polskiej muzyki – zarówno operowej, jak i instrumentalnej czy wokalnej. Trzecim elementem jest działalność koncertowa – zarówno w Warszawie, jak i w innych miejscach Polski.
Polska Opera Królewska to zespół utalentowanych artystów: śpiewaków, muzyków i dyrygentów. W ramach instytucji działa również Capella Regia Polona – zespół grający na instrumentach historycznych. Przy większych produkcjach Opera zaprasza do współpracy uznanych twórców z kraju i z zagranicy.
Szczególne miejsce w działalności zajmuje projekt OPERA W DRODZE, który ma na celu docieranie z kulturą wysoką do mniejszych miejscowości, gdzie trudno o profesjonalny teatr. Opera organizuje też trzy festiwale: Letni Festiwal, Festiwal In Tempore Regum (Muzyka Czasu Królów) oraz Festiwal Barokowy, który od 2021 roku pozwala widzom przenieść się w świat muzyki XVII i XVIII wieku.
Swoją nazwą i działalnością Polska Opera Królewska nawiązuje do dawnych tradycji operowych, które sięgają czasów Władysława IV i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej główną siedzibą jest historyczny Teatr Królewski w Łazienkach. Misją instytucji jest nie tylko kultywowanie dziedzictwa muzycznego, ale też budowanie tożsamości opartej na Prawdzie, Dobru i Pięknie.