W niedzielę w Osace w Japonii otwiera się wspólny pawilon Litwy i Łotwy pod nazwą „We are one” (pol. „Jesteśmy jednością”), przygotowany na światową wystawę „Expo 2025”.
„W litewskim pawilonie zorganizujemy symboliczne otwarcie. Przetniemy wstęgę, a udział wezmą ambasadorowie obu krajów oraz komisarze generalni Litwy i Łotwy” – powiedziała dla BNS Lina Antanavičienė, główna doradczyni Kancelarii Rządu i generalna komisarz „Expo 2025”.
Od niedzieli pawilon będzie w pełni dostępny dla odwiedzających, a po wejściu do środka nie będzie wyraźnie widocznego podziału między dwoma państwami.
Antanavičienė podkreśliła, że główne tematy pawilonu to człowiek, natura i technologia.
„Chcemy o sobie opowiadać przez te trzy tematy. Staramy się pokazać to, co nas jednoczy, w czym jesteśmy silni. Dlatego hasłem naszego pawilonu jest ‘Jesteśmy jednością’” – mówiła.
„Mówimy, że jesteśmy silni, kiedy jesteśmy zjednoczeni, kiedy odnajdujemy wspólnotę, to, co nas łączy. I w tym przypadku mówimy również, że człowiek, natura i technologia we współczesnym świecie są już nierozłączne” – dodała.
Tematem tegorocznej wystawy „Expo” jest „Tworzenie społeczeństwa przyszłości dla naszego życia”. Jak zaznaczyła komisarz, temat ten znajduje odzwierciedlenie w głównym akcencie litewsko-łotewskiego pawilonu – interaktywnej instalacji w postaci zielonej ściany ze szkła.
„To ogromny, ciemnozielony ekran, który naturalnie będzie pokryty kondensatem. Jego kolor symbolizuje lasy, spokój, przyrodę Bałtyku. Kondensat powstały z wilgoci w powietrzu umożliwi odwiedzającym rysowanie na tej ścianie” – wyjaśniła.
W pawilonie 26 kwietnia we współpracy z agencją „Keliauk Lietuvoje” zostaną zaprezentowane możliwości turystyczne Litwy, natomiast 15 maja z udziałem Agencji Innowacji, przedstawicieli biznesu i ekspertów odbędzie się dyskusja o inteligentnych rozwiązaniach dla miast przyszłości.
6 lipca na głównej scenie wystawy odbędzie się koncert twórczości Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, a 23 sierpnia planowane jest wspólne wydarzenie Litwy i Łotwy z okazji Dnia Bałtyckiego, podczas którego zaprezentowane zostaną tradycje świąt pieśni oraz stroje ludowe.
Początkowo planowano stworzyć wspólny pawilon trzech krajów bałtyckich, jednak Estonia nie weźmie udziału w tegorocznej wystawie.
Wystawa w Osace potrwa od niedzieli 13 kwietnia do 13 października. Weźmie w niej udział 160 krajów oraz dziewięć organizacji międzynarodowych. Szacuje się, że wystawę odwiedzi ponad 28 milionów osób z całego świata.
Od pierwszej Wystawy Światowej w Londynie w 1851 roku, tego typu wydarzenia dają krajom możliwość spotkań, wymiany pomysłów, prezentowania wynalazków, promowania kultury i nawiązywania kontaktów biznesowych.
Poprzednia wystawa „Expo 2020” odbyła się w 2021 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – została przełożona o rok z powodu pandemii koronawirusa.