TVP Wilno na Wielkanoc – koncerty, premiery i wyjątkowe programy

TVP Wilno na Wielkanoc – koncerty, premiery i wyjątkowe programy, fot.
TVP Wilno na Wielkanoc – koncerty, premiery i wyjątkowe programy, fot. Erikas Ovčarenko/BNS
podpis źródła zdjęcia

Czas Triduum Paschalnego i Wielkanocy to czas wielu emocji, chwil zadumy, ale też radości. Aby przeżyć ten czas jeszcze bardziej wyjątkowo, zapraszamy przed telewizory, gdzie nasza telewizja przygotowała dla widzów wiele ciekawych propozycji.

Święta Wielkanocne na antenie TVP Wilno rozpoczną się wyjątkowo – od premiery tryptyku dokumentalnego „Triduum – Wiara. Nadzieja. Miłość”. Jest to opowieść o miłosierdziu człowieka wobec człowieka, w miejscu, gdzie zrodził się kult Jezusa Miłosiernego – w Wilnie.


Zapraszamy też serdecznie na premierę teledysku „Kantyk Mojżesza” w Wielką Sobotę o godz. 15:55. W utworze występują znakomici artyści wraz z chórami w czterech kościołach Wileńszczyzny: w Ejszyszkach, Solecznikach, Ladwarowie i Wilnie. To połączenie duchowości, muzyki i lokalnej tożsamości – idealne wprowadzenie w atmosferę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.


W Niedzielę Wielkanocną na widzów czeka „Wileński Koncert Życzeń” – w świątecznej odsłonie, podczas którego wyemitowane zostaną serdeczne życzenia od widzów i gości. Podczas programu poznamy również zwycięzców wielkanocnego konkursu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.


Nie zabraknie także specjalnych wydań ulubionych programów – „Wilno na Dzień Dobry” w wielkanocny poranek wprowadzi nas w radosną atmosferę świątecznego stołu i rodzinnych spotkań.


Z kolei w poniedziałek wielkanocny o godzinie 19:00 TVP Wilno zaprosi widzów na wydanie specjalne programu „Studio Wilno”, w którym nie zabraknie refleksji, rozmów i wspólnego świętowania – w duchu tradycji i wspólnoty.


A oto pełen program świątecznych propozycji na antenie TVP Wilno:


WIELKI PIĄTEK


9:35 „Śladami Jezusa w Jerozolimie” 


Czy w Betlejem, Nazaret, Kafarnaum, Jerozolimie można jeszcze znaleźć ślady Jezusa? Zapraszamy w duchową podróż po nowotestamentowych miejscach, w czasie której odwiedzimy Ogród Getsemani, Kościół Wszystkich Narodów, przejdziemy się Via Dolorosą i zobaczymy Bazylikę Grobu Świętego – poszukując symboli i odkrywając ich sens dla współczesnego chrześcijaństwa.


20:05 PREMIERA „Triduum – Wiara” (powtórka w sobotę o g. 11:20 i 16:20)


Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, prowadzone przez polską zakonnicę s. Michaelę Rak, to jedyne takie miejsce na Litwie, gdzie terminalnie chorzy – dorośli i dzieci – mogą odchodzić w pokoju, otoczeni troską, miłością i obecnością bliskich. Lekarze, pielęgniarki, wolontariusze i rodziny chorych tworzą wspólnotę, która przemienia ostatnie dni życia w czas godności i sensu.


Planowany tryptyk dokumentalny zatytułowany „Wiara. Nadzieja. Miłość.” ma ukazać głębię misji Hospicjum – przez pryzmat pacjentów, personelu, rodzin i samej założycielki. Będzie to opowieść o miłosierdziu człowieka wobec człowieka, w miejscu, gdzie zrodził się kult Jezusa Miłosiernego.


21:05 „Woła Nas Pan. Oratorium Wielkanocne Ernesta Brylla i Włodzimierza Korcza” 


Poetycko – muzyczna opowieść o kondycji człowieka wobec mistycznej tajemnicy śmierci i możliwości zmartwychwstania. W kolejnych pieśniach napisanych specjalnie na tę okazję przez Ernesta Brylla i Włodzimierza Korcza, wybitni artyści estrady przenoszą nas w świat zadumy, przechodząc od nastroju smutku i opuszczenia do radosnej nadziei.


22:00 Transmisja uroczystej Drogi Krzyżowej z rzymskiego Koloseum


Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum jest tradycją ustanowioną już w 1750 roku. Odbywa się ona zawsze pod przewodnictwem papieża. Nabożeństwu w każdym roku towarzyszą autorskie rozważania. Wybrani przedstawiciele będą je odczytywać podczas kolejnych stacji Drogi Krzyżowej.


23:30 Koncert „Mateusz Pospieszalski – Księga Psalmów” 


Teksty Psalmów wielokrotnie inspirowały artystów na przestrzeni wieków. Wyrastają z religijnego doświadczenia narodu żydowskiego, z tego bogactwa czerpią także chrześcijanie. Mateusz Pospieszalski podjął się muzycznej interpretacji Psalmów, które zostały przetłumaczone między innymi przez poetów: Czesława Miłosza i Leopolda Staffa. W koncercie wystąpili między innymi Barbara Pospieszalska, Adeb Chamoum oraz Joachim Mencel. Fragmenty Psalmów przeczytał Adam Woronowicz.

 

WIELKA SOBOTA


11:35 Film „Kobiety przy grobie” 


W sercu pogrążonej we śnie Jerozolimy, o świcie, kobiety jako pierwsze przekraczają bramę Bazyliki Grobu Pańskiego. Katolickie, prawosławne, etiopskie, są dziś świadkami nadejścia nadziei, która zamieniła w łzy radości płacz Marii Magdaleny i innych niewiast. Kim były kobiety wybrane przez Jezusa, aby ogłosić całemu światu wiadomość, która odmieniła jego los? Jaka była i jest dziś rola tych kobiet w Świątyni, powołanej do życia obok najświętszego miejsca chrześcijaństwa? Film to podróż, w której biblijna historia pierwszych świadectw zmartwychwstania splata się z historiami chrześcijan różnych obrządków, żyjących dziś w Jerozolimie.


14:10 „Księga obyczaju – Wielkanocne klimaty” 


W drugim odcinku cyklu oddamy się Wielkanocnym klimatom. Sprawdzimy, co się kryje pod symbolem jajka. I jakie dania tradycyjnie królowały na Wielkanocnym stole. Przypomnimy, jak świętowano kiedyś na wsi i jak ten czas celebrowano w mieście. Odwiedzimy też dom rodziny Mancewiczów, gdzie kobiety kultywują świąteczne tradycje: malują jajka w cebulniku, pieką ciasta i całą rodziną siadają do stołu.


20:05 PREMIERA „Triduum – Nadzieja” (powtórka w niedzielę o g. 15:40)


Będzie to druga odsłona tryptyku dokumentalnego „Wiara. Nadzieja. Miłość.”.


21:00 Orędzie Arcybiskupa Wojciecha Polaka Prymasa Polski na Wielkanoc

 

NIEDZIELA WIELKANOCNA


06:45 „Księga obyczaju – Śniadanie wielkanocne” 


Wracanie z Mszy Rezurekcyjnej na wyścigi, święcenie obejścia i domu tak dawniej zaczynano pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. Nie można było w tę niedzielę wykonywać żadnych prac, nawet palić w piecu czy podgrzewać potraw, bo od tego zależało zdrowie całej rodziny i powodzenie przez cały rok w gospodarstwie. Ile z tej wiary i obyczajów przetrwało do dziś?


09:25 Film „Magiczne drzewo” 


Film zdobył wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień. Był prezentowany na ponad 30 najważniejszych imprezach filmów dla dzieci. Opowiada historię trójki dzieci – Tosi, Filipa i Kuki – które odnajdują krzesło, spełniające życzenia. Ich rodzice wyjechali za granicę do pracy i pozostawili je pod opieką znienawidzonej ciotki. Dzieci wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu rodziców, a dzięki magicznemu zaklęciu zabierają ciotkę ze sobą. Podróż nie jest jednak łatwa, gdyż ich śladem podąża ktoś, kto za wszelką cenę pragnie zdobyć niezwykłe krzesło.


11:25 Transmisja Mszy Świętej Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwa Urbi et Orbi


W Niedzielę Wielkanocną, 20 kwietnia, Ojciec Święty Franciszek odprawi w Watykanie Mszę Świętą Zmartwychwstania Pańskiego, w której udział wezmą przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, mieszkańcy Rzymu i wierni z całego świata, każdego roku tłumnie przybywający na Wielkanoc do stolicy Włoch. Po Eucharystii Ojciec Święty wygłosi orędzie zakończone specjalnym błogosławieństwem Urbi et Orbi udzielanym miastu (Rzymowi) i światu.


20:05 PREMIERA „Triduum – Miłość” 


Trzecia i ostatnia odsłona tryptyku dokumentalnego „Wiara. Nadzieja. Miłość.”.


21:00 Film „Blue Jasmine” 


Uhonorowany Oscarem, Złotym Globem i nagrodą BAFTA za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą dla Cate Blanchett znakomity komediodramat Woody'ego Allena. Jasmine (Cate Blanchett) przywykła do wygodnej egzystencji w świecie wyższych sfer u boku męża – milionera, Hala (Alec Baldwin). Kiedy jednak Hal zostaje zatrzymany pod zarzutem malwersacji, uporządkowane życie Jasmine zmienia się nie do poznania. Kobieta decyduje się na wyjazd do San Francisco, by tymczasowo zamieszkać u swojej siostry Ginger (Sally Hawkins). Tam próbuje ponownie ułożyć sobie życie i znaleźć nową miłość.

 

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY


06:50 „Księga obyczaju – Śmigus Dyngus” 


Śmigus – dyngus. Tradycja obfitego polewania wodą dziś bulwersuje wiele osób. Warto jednak wiedzieć, że wylewanie na siebie wiader wody to nie współczesne chuligańskie wybryki, a bardzo stara tradycja. Zgodnie z nią każdy musiał być obficie oblany bez względu na wiek czy urząd, jeśli chciał zapewnić sobie zdrowie, szczęście i pomyślność w gospodarstwie. Woda, to przecież symbol życia. Dlatego panie oblewane w śmigus dyngus miały też nadzieję, że doczekają się licznego potomstwa. O tym i wielu innych wierzeniach związanych ze śmigusem – dyngusem w najbliższym odcinku cyklu „Księga obyczaju”.


07:30 „Zakochaj się w Polsce” s. I - odc. 32 Sierpc – Wielkanoc


Tomasz Bednarek odwiedza przepiękny skansen – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W takiej scenerii opowiada o Wielkanocy, najstarszym i najważniejszym ze wszystkich chrześcijańskich świąt. W Polsce powszechnie znane są piękne obrzędy związane z tym świętem oraz poprzedzającym je Wielkim Tygodniem: strojenie palm wielkanocnych, zdobienie pisanek, święcenie pokarmów, dzielenie się jajkiem czy wreszcie śmigus – dyngus. Są też mniej znane tradycje, które mają zasięg regionalny. Opowiedzą o nich kulturoznawcy ze skansenu w Sierpcu oraz z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.


07:55 „Makłowicz w podróży” – Polska (152) Wielkanoc na Kaszubach


Celem kulinarno - podróżniczego programu Roberta Makłowicza, jest przekazanie praktycznej wiedzy, związanej z podróżami i odwiedzanymi miejscami. Świąteczna podróż zaczyna się w Dzemiónch czyli Dziemianach, w tamtejszej Chacie Kaszubskiej, gdzie Koło Gospodyń Wiejskich urządza doroczny konkurs bab wielkanocnych. Panie prezentują swoje wypieki, śpiewają i częstują gościa czym chata bogata.


11:25 Film „Wojtyłowie. Drogi do świętości” 


Dokument opowiada historię rodziny, z której wywodzi się wyjątkowy człowiek, wielki Papież i późniejszy święty. Prezentując sylwetki członków rodziny Wojtyłów film ma na celu pokazać, jak ważna jest rodzina. Głęboka więź powstaje dzięki zaufaniu i prawdzie, a wszystko jest zanurzone i przesycone miłością. Rodzina Wojtyłów uczy, że pozytywne związki i relacje kształtują całe nasze życie.


12:20 „Romuald Lipko – Niezapomniane melodie” 


Program wspomnieniowy o wybitnym kompozytorze, liderze Budki Suflera Romualdzie Lipko, w piątą rocznicę jego śmierci. Romuald Lipko był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki pop drugiej połowy XX wieku. W bogato ilustrowanym programie fragmentami koncertów, także z prywatnych zbiorów kompozytora, nie zabraknie miejsca na anegdoty dotyczące artysty i czasów, w których tworzył. Program będzie realizował Marek Sierocki, znawca i miłośnik twórczości Romualda Lipko.


15:25 „Twórcy ludowi z Puszczy Sandomierskiej” 


Puszcza Sandomierska to piękny obszar, zamieszkany przez grupę etnograficzną Lasowiaków, którzy pielęgnują swoje prastare dziedzictwo, żyjąc na terenach położonych pomiędzy Wisłą a Sanem. Program przybliża ich tradycyjną twórczość, wciąż kontynuowanego ręcznego garncarstwa, tworzenia drewnianej zabawki ludowej, ale i dbałości o niezmienność dawnej muzyki ludowej i tańców, prezentowanych przez lasowiacki strój, dorodny w swojej skromności.


16:20 Spektakl polskiego teatru „STUDIO” – „Ordonówna” 


Muzyczny spektakl „Ordonówna” w reżyserii Lili Kiejzik, to wzruszająca opowieść o życiu Hanki Ordonówny – ikony polskiego kina i muzyki przedwojennych czasów. Akcja spektaklu rozgrywa się w latach 30. XX wieku, w burzliwym okresie międzywojennym, który był zarówno trudnym czasem dla Polski, jak i złotą erą dla sztuki i kultury. Spektakl ukazuje nie tylko życie Hanki Ordonówny, ale również odmalowuje klimat tamtych czasów, w których kultura i rozrywka odgrywały kluczową rolę w życiu społecznym. Widzowie będą mieli możliwość usłyszenia licznych przebojów epoki oraz poznania sylwetek innych znaczących postaci z tamtego okresu.


17:45 Widowisko „Laskowik & Malicki – wydanie świąteczne – Wielkanoc” 


Atrakcyjne widowisko ma formę kabaretu literacko – muzycznego opartego na świetnych skeczach i wspaniałej oprawie muzycznej. Gospodarzami programu są Waldemar Malicki i Zenon Laskowik. Każdy z nich ma za sobą wsparcie: Filharmonii Dowcipu i jej słynnego dyrygenta Bernarda Chmielarza oraz Kabareciarni – aktorów pracujących na stałe z Zenonem Laskowikiem. Program zrealizowany jest w eleganckim wnętrzu Opery Nova w Bydgoszczy. Zarówno publiczność jak i widzowie Programu 2 mają okazję uczestniczyć w dobrej edukacyjno-rozrywkowej zabawie.


20:55 Widowisko wielkanocne „Alleluja. Jezus żyje!”


 Na tegoroczne widowisko muzyczne złożą się utwory muzyczne i słowo w formule modlitwy uwielbienia. Projekt oparty jest o pieśni wykonywane przez zespół Gospel Rain, a jak sama nazwa wskazuje – styl gospel to radość i energia, które będą płynąć z każdej zagranej nuty i z każdego wyśpiewanego słowa. Do wspólnego wykonania utworów z zespołem Gospel Rain zaproszona została trójka solistów obdarzonych niezwykłymi głosami. W programie będą:


Olga Szomańska (wokalistka m.in. gospelowa, twórczyni Festiwalu im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel”), Mateusz Ziółko (zwycięzca 3. edycji The Voice of Poland, zwycięzca Opolskich Debiutów, 10 edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo, od lat koncertuje z chórami gospel) oraz Antoni Zimnal (finalista 14. edycji The Voice of Poland).


Format programu zakłada, że oprócz utworów muzycznych, zawsze pojawia się słowo - wypowiedzi osób, które merytorycznie wiążą utwory, nadając im głębszy, duchowy sens.


W tej koncepcji słowo będzie miało formułę modlitwy uwielbienia prowadzonej przez Marcina Zielińskiego. Modlitwa uwielbienia będzie płynnie wplatała się pomiędzy utwory śpiewane przez Gospel Rain. Zarówno słowo jak muzyka będą miały wielką moc rażenia.


21:05 Film „Lalka” 


Adaptacja powieści Bolesława Prusa pisanej w latach 1887-1889. Historia zamożnego kupca warszawskiego Stanisława Wokulskiego i jego nieodwzajemnionej miłości do pięknej, lecz zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej. Film zrealizowano z dużym rozmachem i ogromną dbałością o szczegóły. Jest on przede wszystkim historią kariery człowieka, który wydobywa się z dołów społecznych i który, blisko kresu swej wspinaczki, napotyka przeszkodę nie do pokonania – bariery konwenansu, snobizmu i przesądów. Ale podczas gdy u Prusa główny akcent pada na dramat nieprzeciętnie utalentowanej, ambitnej jednostki to w filmie Hasa Wokulski, mimo podkreślonych atrybutów siły i energii, jawi się przede wszystkim jako romantyczny marzyciel goniący za chimerami. „Lalka”, piękna, chwilami bardzo malarska, oddaje wiernie klimat epoki, jej rodzajowość, typy ludzkie, specyficzny koloryt i wdzięk. Duża w tym zasługa Hasowskiej fascynacji kulturą secesyjną, „staroświeckością” fin de siecle'u.

źródło: TVP Wilno, fot. Erikas Ovčarenko/BNS
Więcej na ten temat