Tydzień Miłosierdzia Bożego

W kościele katolickim trwa Tydzień Miłosierdzia Bożego. Poprzedza on Święto Miłosierdzia, które jak co roku przypada w drugą niedzielę po Wielkanocy.

W tym roku przypada 20. rocznica ustanowienia przez świętego Jana Pawła II Święta Bożego Miłosierdzia. Poprzedza je tydzień, w którym okazujemy swoją wrażliwość na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych.

Ten czas pandemii powinien uruchamiać w nas taką inną niż zwykle wyobraźnię Miłosierdzia. Dzisiaj to miłosierdzie może się wyrażać w tym, że do kogoś zadzwonimy, że z kimś porozmawiamy. Może pomożemy komuś starszemu, ktoś gdzie żyje w sąsiedztwie i na przykład nie ma jak zrobić zakupów.

Kult Bożego Miłosierdzia zrodził się w Wilnie. To tu według wskazówek świętej Faustyny Kowalskiej Eugeniusz Kazimirowski namalował wizerunek Jezusa Miłosiernego.

Obecnie obraz znajduje się w wileńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Właśnie tutaj planowano uroczystości z okazji 20-lecia ustanowienia Święta.

Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała wszystkie plany.

W Polsce wirtualne uroczystości Święta Miłosierdzia Bożego odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na krakowskich Łagiewnikach.

Telewizja Polska codziennie o siódmej rano transmituje mszę świętą.

Nieustannie obowiązuje zarządzenie rządowe, że w liturgiach codziennych czy niedzielnych bierze udział do 5 osób.

Modlitwy z okazji Tygodnia Miłosierdzia Bożego rozpoczęły się już w Wielki Piątek. Potrwają one do niedzieli, dziewiętnastego19 kwietnia włącznie.
Więcej na ten temat