Zmiany w Kodeksie pracy

Pracodawca i pracownik - oprócz dwustronnej umowy, ich wzajemnie relacje reguluje Kodeks pracy. Rząd postanowił wprowadzić w nim zmiany, jednak część z nich wywołuje kontrowersje. Dlaczego?

Dwukrotnie większe odprawy dla pracowników zwalnianych z powodu problemów ze zdrowiem, rekompensaty w wypadku zerwania umowy przed końcem jej ważności, czy za pracę w terenie - to tylko niektóre ze zmian w Kodeksie pracy, które wejdą w życie od 1 sierpnia.

Najnowsze zmiany w Kodeksie pracy teraz udostępniają: kompensacje w wypadku zachorowania, który przeszkadza wykonaniu ustalonej według umowy pracy; kompensacje za zwolnienie pracownika nie z jego winy oraz kompensacje w wypadku pracy w terenie, gdy pracodawca nie kompensuje diety. Nie wszyscy się z tym zgadzają.

Jednym z punktów wywołujących dużo kontrowersji jest ten, który zabrania dyskryminacji pracowników ze względu na stan zdrowia. Ta poprawka jest bardzo ogólnikowa i daje szerokie pole do interpretacji.

Na brak szczegółów narzekają również pracownicy. Na przykład brakuje listy chorób, które uprawniają do ubiegania się o rekompensatę.

Ministerstwo Pracy i Opieki Socjalnej Litwy uważa, że zarzuty są bezpodstawne, ponieważ przedstawiciele zarówno pracodawców jaki i pracowników uczestniczyli w pracach nad nowelizacją kodeksu.
Więcej na ten temat