W Wilnie odbędzie się wystawa fotografii z Białorusi

Foto: ELTA/Sarah Fricke „Linie frontu“
podpis źródła zdjęcia

We wtorek w Wileńskiej Galerii Fotografii zostanie otwarta wystawa fotografii z Białorusi „MINSK МИНСК МІНСК“, przygotowana przez Instytut Goethego na Litwie i Litewski Związek Artystów Fotografików.

W kwietniu 2018 r. grupa studentów na studiach magisterskich „Kultura i tożsamość” opuściła Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Bremie aby zrobić badanie fotograficzne na Białorusi. Prowadzili je prof. Andrea Rauschenbusch oraz przewodnik fotograficzny z Bremy, prof. Peteris Bialobrzeskis, który również weźmie udział w otwarciu wystawy.

Dwa lata później Mińsk wygląda zupełnie inaczej - od 9 sierpnia br. niespotykana skala publicznych protestów, napędzanych przez kobiety, a prawdziwa zwyciężczyni wyborów, Sviatlana Cichanouskaja, znalazła schronienie na Litwie. Do tego czasu Białoruś wydawała się wielu ludziom „szarą strefą” w przestrzeni postsowieckiej, w której to, co się teraz dzieje, jest po prostu trudne lub wręcz niemożliwe do wyobrażenia, jak wynika z raportu Instytutu Goethego na Litwie.

Dzisiaj Instytut Goethe na Litwie uważa, że warto przyjrzeć się bliżej analizie fotograficznej wykonanej dwa lata temu.

„Patrząc na te prace, staje się jasne, że fotografia ma zawsze dwie warstwy czasu. Przede wszystkim ważny jest czas powstania fotografii i konteksty z nią związane. A do tego przyczyniają się doświadczenia, interpretacje, wiedza i uprzedzenia odbiorcy fotografii. Tym samym prace prezentowane na tej wystawie straciły swoją niewinność w dzisiejszej perspektywie. Dla nas dwa lata temu Mińsk wyglądał niby muzeum pod otwartym niebem, w którym współistnieją stalinizm i konsumpcjonizm" - mówi prof. P. Białobrzeski, który prowadził fotograficzny wyjazd badawczy na Białoruś.

To 10 indywidualnych pozycji artystycznych, z których osiem to fotografie, a dwie to obrazy i prace tekstowe. Pokazują stały militaryzm w przestrzeni publicznej kraju, w przeciwieństwie do codziennego życia zwykłych białoruskich obywateli, a także podziemną szkołę, która stara się zachować białoruską kulturę i zachęcić uczniów do swobodnego myślenia. Miasto Mińsk, odbudowane po drugiej wojnie światowej, jako wizja architektury radzieckiej, dokumentuje się obok „miast agrarnych” - osad wiejskich w regionach zajmujących 90 procent terytorium kraju. Indywidualne badania studentów to „Linie frontu”, „Fragmenty”, „Kraj marzeń”, „Ja i inni”, „Przekonania”.

Podczas wystawy „MIŃSK МИНСК МІНСК” w Wilnie planowano zorganizować fotograficzną podróż badawczą dla studentów programu „Kultura i tożsamość” na Litwę, ale z powodu pandemii COVID-19 trzeba było ją przesunąć na 2021 r.
źródło: JZ /ELTA, fot. ELTA/Sarah Fricke ,,Linie frontu"
Więcej na ten temat