W związku z kwarantanną spowodowaną epidemią koronawirusa i obostrzeniami obowiązującymi na dłuższy okres, prezes Republikańskiego Stowarzyszenia Literatów Polskich Litwy (RSLPL) Aleksander Sokołowski zaproponował członkom Stowarzyszenia zebranie sprawozdawczo-wyborcze w trybie online.
Porządek obrad przewidywał cztery punkty:
1. Omówienie sprawozdawczego referatu prezesa,
2.Przyjęcie do Stowarzyszenia nowych poetów,
3. Omówienie projektu tradycyjnego konkursu wierszy polskich autorów Wilna i Wileńszczyzny, odbywającego się, co roku w związku z obchodami Światowego Dnia Poezji UNESCO (w 2021 r. przypada 21 marca, w niedzielę),
4.Wybory prezesa Stowarzyszenia.
Członkowie Stowarzyszenia wirtualnie zaaprobowali referat prezesa, jednogłośnie proponując, aby na następną kadencję Aleksander Sokołowski pozostał na czele zgrupowania polskich literatów Litwy. Propozycja została przez pana Aleksandra przyjęta i w ten sposób udało się pomyślnie rozwiązać pierwszy oraz czwarty punkt zebrania.
W sprawie przyjęcia nowych poetów do rodziny literackiej zaistniał pewien warunek, aby kandydat miał, chociaż jeden wydany tomik swoich utworów wierszem lub prozą. Początkowo zgłosiły się trzy osoby, jednak dwie poetki posiadające po kilka zbiorków poetyckich, odłożyły swój udział w tegorocznym zebraniu. W tej sytuacji jednogłośnie do Stowarzyszenia został przyjęty Edmont Wołochowicz, autor sześciu ilustrowanych tomików wierszy i sentencji, wydanych w latach 2019–2020 w wileńskich oficynach „Jusida” oraz „Standarty”.
W temacie zorganizowania konkursu w związku ze Światowym Dniem Poezji UNESCO większość wyraziła opinię, że nie należy go ogłaszać, zanim nie skończy się epidemia COVID-19. Ostatecznie podjęto decyzję, że jeśli do marca 2021 r. pandemia nie ustąpi, konkurs zostanie ogłoszony w 2022 r.
W referacie zostały przedstawione też inne plany na przyszłość. Ważnym ich punktem jest udzielanie pomocy polskim autorom Wilna i Wileńszczyzny w przygotowaniu do druku tomików własnych wierszy. W 2018 roku dzięki staraniom Stowarzyszenia otrzymano z Departamentu Mniejszości Narodowych przy Rądzie RL środki finansowe na wydanie zbiorków czterech uzdolnionych poetów: Mirosławy Bartoszewicz, Krystyny Užėnaitė, Dominiki Olickiej i Wiaczesława Zienkiewicza.
Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest i pozostanie rozwój polskojęzycznej poezji i prozy na Litwie oraz zainteresowanie polskiej młodzieży pracą literacką – podkreślono w referacie.
Na zakończenie prezes A. Sokołowski zaznaczył: „Stowarzyszenie jest organizacją społeczną. Wszyscy poeci pracują zawodowo lub studiują. Trudno jest organizować częste spotkania”. Nadmienił też: „W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych RL jesteśmy zarejestrowani jako Republikańskie Stowarzyszenie Literatów Polskich Litwy (RSLPL). Ponad 10 lat funkcjonujemy pod tą nazwą. Proszę dziennikarzy oraz innych autorów używać tylko tej oficjalnej nazwy”.
Poinformował, że zgodnie ze statutem, Stowarzyszeniem kieruje jedna osoba – prezes. Dodał jednak, że gdy minie pandemia i będzie możliwość zwołania ogólnego zebrania, należałoby wybrać kilka osób, zdolnych zaangażować się do pracy organizacyjnej wśród naszych polskich literatów.