Co może łączyć rośliny, muzykę i pulsujące światła? To rytm, który wyznacza bicie serca. Z takiego założenia wyszli twórcy instalacji, która ożywia podwórko przy ulicy Niemieckiej w Wilnie.
Instalacja neonowe serce powstała z inicjatywy wileńskich artystów i Laboratorium nauki i sztuki.
„Zaczęło się od tego, że pokazałam artystom ich własne serce na echoskopie. Jak wygląda, jak bije, jak pompuje krew” - Loriana Kilaitė, lekarz-kardiolog.
W centrum niewielkiej przestrzeni neonowy, anatomiczny model serca artyści spletli z symbolem serca znanym z popkultury. Dopełnieniem instalacji jest muzyka Agnė Matulevičiūtė inspirowana rytmem bicia serca. Można ją odsłuchać po zeskanowaniu specjalnego kodu QR.
„Stworzona przeze mnie ścieżka dźwiękowa składa się ze znanych piosenek o miłości, a także moich własnych utworów. Muzyka przeplata się z dźwiękami echoskopu, innymi dźwiękami medycznymi. Tak połączyliśmy ideę miłości z sercem, jako obiektem racjonalnym” - Agnė Matulevičiūtė, kompozytor.
Neonowe serca rozświetlają kompozycję roślinną. Jak twierdzą jej twórcy kwiaty są nierozerwalnie związane z miłością i jako jej wyraz wręczane podczas pierwszej randki, ślubu czy narodzin dziecka.
Instalację można oglądać do Walentynek czyli do niedzieli. W tym dniu o godzinie dwudziestej odbędzie się elektroakustyczny koncert "Love is...", podczas którego zabrzmią autorskie kompozycje Agnė Matulevičiūtė i Edvinasa Kopcevasa. Wydarzenie można będzie też obejrzeć na stronie Laboratorium nauki i sztuki.
Więcej na ten temat