Współtwórczyni szczepionki przeciw Covid-19 uhonorowana lalką Barbie

Współtwórczyni szczepionki przeciw Covid-19 uhonorowana lalką Barbie, fot. Getty Images/Steve Parsons
podpis źródła zdjęcia

Brytyjska naukowiec Sarah Gilbert z Uniwersytetu Oksfordzkiego, współtwórczyni produkowanej przez firmę „AstraZeneca” szczepionki przeciw Covid-19, została uhonorowana stworzoną na swoje podobieństwo lalką Barbie

Amerykańska firma Mattel w swojej serii Barbie Role Models wypuściła na rynek sześć lalek wzorowanych na sześciu kobietach zasłużonych w walce z pandemią koronawirusa. 

Oprócz Gilbert są to Amy O'Sullivan, pielęgniarka z izby przyjęć w szpitalu na Brooklynie w Nowym Jorku, która leczyła pierwszego amerykańskiego pacjenta z Covid-19, Kirby Whitby, australijska lekarka, współtwórczyni fartuchów medycznych wielokrotnego użytku, Jacqueline Goes de Jesus, która kierowała sekwencjonowaniem genomu brazylijskiego wariantu koronawirusa, Audrey Cruz - lekarka z Las Vegas, która wraz z innymi azjatycko-amerykańskimi lekarzami walczyła z uprzedzeniami rasowymi i Chika Stacy Oriuwa z wydziału psychiatrii na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie, która wskazywała na "systemowy rasizm" w służbie zdrowia. 

Gilbert, która w grudniu 2020 roku została uhonorowana przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego i tytułem szlacheckim, przyznała, że początkowo czuła się nieco dziwnie z powodu lalki, ale ma nadzieję, że pomoże ona zachęcać dziewczynki do zajęcia się naukami ścisłymi. 

„Liczę, że dzieci, które zobaczą moją Barbie, uświadomią sobie, jak ważna jest kariera naukowa, aby pomóc światu wokół nas. Chciałabym, aby moja lalka pokazała dzieciom kariery, o których mogą nie wiedzieć, jak np. wakcynolog” - powiedziała. 

Seria „Barbie Role Models” to jedna z kilku podjętych w ostatnich latach przez firmę „Mattel” inicjatyw w odpowiedzi na zarzuty, że lalki Barbie przedstawiały nierealistyczne wzorce kobiecości.
źródło: PAP, fot. Getty Images/Steve Parsons
Więcej na ten temat