Boże Narodzenie prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

Boże Narodzenie prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich, fot. PAP/ Michał Zieliński
podpis źródła zdjęcia

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli w piątek święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. Przypadają one 13 dni po świętach katolickich.

Według danych soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP), ponad 90% prawosławnych parafii w kraju stosuje w życiu religijnym właśnie kalendarz juliański. 

Dzieje się tak zwłaszcza we wschodniej części Polski, w tym w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych. Rodziny świętujące w tym terminie Boże Narodzenie w czwartkowy wieczór zasiadły do kolacji wigilijnej. Postny posiłek zaczynał się od modlitwy i dzielenia prosforą - chlebem liturgicznym używanym w Kościele wschodnim do konsekracji i komunii. 

Potem wielu prawosławnych udało się do cerkwi na nocne, kilkugodzinne uroczystości religijne. Zależnie od lokalnej tradycji, najczęściej rozpoczynały się one o północy lub dwie godziny później. W okolicznościowym orędziu z okazji Bożego Narodzenia, w tradycji Cerkwi prawosławnej nazywanego też „zimową Paschą”, sobór biskupów PAKP nawiązuje do sytuacji społecznej związanej z pandemią koronawirusa. Hierarchowie piszą m.in. o upadku duchowości społeczeństw, utracie wiary, nadziei i sensu życia, czemu sprzyjają różne choroby, na czele z COVID-19. 

„Cerkiew w całości i każdy z nas indywidualnie przeżywa, w tym względzie, wiele przykrych doświadczeń” - podkreślają.

„Pamiętajmy, że my, prawosławni, mamy szczególny obowiązek bycia solą ziemi i światłością otaczającego nas świata. Bądźmy przeto wierni i mocni w swojej wierze prawosławnej, kulturze i naszych pięknych obyczajach. Wierność ta niech umacnia naszą młodzież i dzieci w godnym świadectwie wiary ojców i matek” - dodali hierarchowie. 

W związku z Bożym Narodzeniem prawosławnych, w Podlaskiem nie ma w piątek zajęć w części placówek oświatowych. Np. w Białymstoku dzień wolny zgłosiło 69 szkół prowadzonych przez miasto; zajęcia odbywają się jedynie w Zespole Szkół Gastronomicznych. Urzędy są nieczynne za dzień 1 stycznia (Nowy Rok), który w tym roku przypadł w sobotę. 

Według kalendarza juliańskiego Boże Narodzenie świętują też grekokatolicy, których skupiska są m.in. na Podkarpaciu.
źródło: PAP, fot. PAP/ Michał Zieliński
Więcej na ten temat