W odpowiedzi na pytania mieszkańców rej. szyłokarczemskiego dot. miejsc ewakuacji w sytuacji kryzysowej instytucje podkreślają, że ze względów bezpieczeństwa nie mogą ujawnić tych planów. Według przedstawiciela Departamentu Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa (PAGD) mieszkańcy dowiedzą się o kierunkach ewakuacji dopiero w przypadku realnego zagrożenia.
„Informacja o kierunkach i trasach ewakuacji zostanie przekazana za pośrednictwem systemu ostrzegania ludności, telewizji i radia LRT oraz innych masowych środków przekazu. Komunikacja strategiczna będzie obejmować najwyższe kierownictwo polityczne oraz kanały informacyjne na poziomie samorządów. Planowane jest również wykorzystanie posłańców” – powiedział naczelnik Wydziału Ochrony Ludności PAGD, Edgaras Geda.
„Jak już wspomniano, miejsca ewakuacji nie są ujawniane. Najwygodniejszym sposobem ucieczki jest podróż pociągiem” – dodał.
Według Gedy informacje o przygotowaniach na wypadek sytuacji kryzysowych oraz schronach przeciwlotniczych są dostępne na stronie internetowej samorządu rejonu szyłokarczemskiego. W miastach Litwy schrony powinny pomieścić co najmniej 60% mieszkańców, a w rejonach wiejskich – 40%.
W rejonie szyłokarczemskim mieszka 38 tys. osób, co oznacza, że schronienia powinny być zapewnione dla około 15 tys. mieszkańców.
Na stronie samorządu mieszkańcy mogą również znaleźć adresy tymczasowych schronów oraz budynków zbiorowej ochrony. Lokalizacje te są zaznaczone na specjalnej mapie. Można tam także sprawdzić, co należy zabrać ze sobą w przypadku ewakuacji.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: Powstaje krajowy algorytm ewakuacji
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (VRM) we współpracy z litewską armią przygotowuje Narodowy Algorytm Ewakuacji. Dokument ten uwzględnia różne scenariusze. Zaplanowane w nim będą kierunki ewakuacji oraz role samorządów.
Aby zaangażować jak najwięcej samorządów w proces ewakuacji, VRM uzgadnia z nimi projekt Regulaminu Organizacji Ewakuacji Ludności.
„Konkretny plan ewakuacji opracowuje PAGD, który posiada informacje o trasach, rolach samorządów, dostępnych i brakujących zasobach oraz zadaniach związanych z przygotowaniem” – podkreśliło VRM.
Dodatkowo samorządy są zachęcane do aktywnej współpracy z PAGD i innymi regionami, wykorzystując sieć funkcjonariuszy odpowiedzialnych za gotowość oraz wymieniając się aktualnymi informacjami.
Obawy mieszkańców i reakcja władz lokalnych
Jak informowano w programie „ELTA kraštas”, redaktor naczelna „Šilutės naujienos”, Vilija Budrikienė, zauważyła, że mieszkańcy oczekują od władz centralnych bardziej konkretnych działań w kontekście możliwych zagrożeń ze strony Rosji. Jej zdaniem ostatnie wypowiedzi prezydenta USA i jego stanowisko wobec Ukrainy dodatkowo zwiększyły obawy społeczne.
Z kolei mer rejonu szyłokarczemskiego, Vytautas Laurinaitis, uznał te obawy za przesadzone. Według niego mieszkańcy mają pełny dostęp do niezbędnych informacji. Zaznaczył jednak, że w lokalnej społeczności nie odczuwa się większego niepokoju, ponieważ mieszkańcy Szyłokarczmy są przyzwyczajeni do życia w sąsiedztwie Rosji.