Mija 281. dzień inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Poniżej przedstawione są najważniejsze wydarzenia z dzisiejszego dnia.
Godz. 06.46 Od początku wybuchu wojny w Ukrainie w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Ojca Pio w Przemyślu na Podkarpaciu udzielono pomocy medycznej ponad 1680 uchodźcom, wśród nich było 465 dzieci. Na świat przyszło ponad 30 noworodków – poinformował PAP rzecznik prasowy placówki Paweł Bugira.
Godz. 06.56 UE będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, a to, co Polska robi dla Ukraińców, to przejaw solidarności europejskiej w najlepszym wydaniu – mówi Dziennikowi Gazecie Prawnej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Godz. 07.22 „Rosyjskie wysiłki wokół Bachmutu wskazują, że wojska rosyjskie zasadniczo nie wyciągnęły wniosków z poprzednich kampanii, prowadzonych z wysokimi stratami i koncentrujących się na celach o ograniczonym znaczeniu operacyjnym bądź strategicznym” – ocenia amerykański think tank ISW.
Godz. 09.55 Głównym celem ukraińskich wojsk jest ofensywa z kierunku zaporoskiego w stronę wybrzeża Morza Azowskiego, która pozwoliłaby zamknąć siły rosyjskie w kotle we wschodniej części obwodu chersońskiego, na lewym brzegu Dniepru – oznajmił na antenie telewizji Kanał 24 ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.
Godz. 10.21 Ukraina obchodzi w czwartek 31. rocznicę referendum, w którym mieszkańcy kraju stanowiącego wówczas część ZSRR opowiedzieli się za niepodległością. To pierwsza rocznica w warunkach inwazji rosyjskiej, zagrażającej istnieniu rodzącego się wówczas państwa.
Godz. 10.53 Niemieckie zestawy Patriot najlepiej sprawdziłyby się na zachodniej Ukrainie; chroniłyby polską granic, jak i terytorium Ukrainy – mówił szef MON Mariusz Błaszczak, odpowiadając posłowi KO Czesławowi Mroczkowi, według którego minister podjął „bulwersującą decyzję” o odmowie przyjęcia wsparcia.
Godz. 11.23 Unia Europejska przekaże dodatkowo ponad 1 mln EUR na przeprowadzenie operacji rozminowania Ukrainy zaatakowanej przez Rosję – oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przed 29. posiedzeniem Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Łodzi.
Godz. 14.08 Syreny ostrzegające o niebezpieczeństwie nalotów odbijają się echem we wszystkich regionach Ukrainy.
Godz. 15.40 Grudniowa Rada Europejska potwierdzi dalsze zaangażowanie Unii w udzielanie Ukrainie wsparcia politycznego, wojskowego, humanitarnego i finansowanego – mówił podczas sejmowej komisji minister ds. UE Szymon Szynkowski Sęk.
Godz. 15.45 Skradzione z Ukrainy zboże jest rozprowadzane przez statki zarządzane lub należące do Piotra Chodykina, który jest właścicielem m.in. RIF Trading, największego rosyjskiego eksportera zboża i dużego gracza na światowym rynku – wynika z opublikowanego śledztwa przeprowadzonego przez amerykański dziennik Wall Street Journal.
Godz. 16.33 Sondaż: Mniejsza ilość Rosjan popiera inwazję na Ukrainę.
Godz. 17.00 „Prowadzimy rozmowy z partnerami o przekazaniu nam pocisków S-300” – poinformował w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Godz. 17.58 Komisja Europejska apeluje o darowizny laptopów dla Ukrainy.
Godz. 17.59 W. Zełenski: Ukraina zwróciła ponad 1300 jeńców wojennych.
Godz. 18.15 Szef MSZ Ukrainy: Dwie nasze ambasady otrzymały groźby. Dwie ambasady Ukrainy, oprócz tej w Madrycie, w środę i czwartek otrzymały „bardzo konkretne groźby” – poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform.
„To jednoznacznie nowa forma terroru. Wspólnie z hiszpańskimi władzami bardzo aktywnie pracujemy nad tym, by ustalić, kto za tym stoi. Niewątpliwie domyślamy się, kto za tym stoi, ale trzeba prześledzić całą sieć agentów i osób, zaangażowanych w tę kampanię” – powiedział minister.