Litwa, Polska i Ukraina zapewniły sobie miejsca w Radzie Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej

Litwa, Polska i Ukraina zapewniły sobie miejsca w Radzie Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej

fot. Yuriko Nakao/Getty Images
Litwa jako członek Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) będzie zwracała uwagę na kwestię broni chemicznej znajdującej się na dnie Bałtyku, fot. Yuriko Nakao/Getty Images
podpis źródła zdjęcia

Po raz pierwszy w historii Rosja nie została wybrana do Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy (MSZ), w środowych wyborach dot. składu rady na lata 2024-2026, większość poparła kandydatury Litwy, Polski i Ukrainy.

Cztery kraje – Rosja, Ukraina, Polska i Litwa – rywalizowały o trzy miejsca w Radzie Wykonawczej OPCW.


Najmniej głosów otrzymała Rosja, więc po raz pierwszy w historii organizacji nie znajdzie się ona w składzie rady.


Zdaniem ministra spraw zagranicznych Gabrieliusa Landsbergisa Litwa po wejściu do Rady Wykonawczej będzie w dalszym ciągu konsekwentnie zabiegać o zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na broń chemiczną zatopioną w Bałtyku i na innych morzach, a także będzie promować współpracę i wymianę informacji w tej kwestii. Udział Litwy w pracach Rady Wykonawczej przyczyni się do wzmocnienia wizerunku aktywnego i odpowiedzialnego członka społeczności międzynarodowej. Litwa była już członkiem Rady Wykonawczej w latach 2020–2022.


Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej nadzoruje wdrażanie Konwencji o broni chemicznej, która została przyjęta w 1997 r. Celem konwencji jest dążenie do zniszczenia wszelkiej broni chemicznej. Konwencję przyjęły 193 państwa. Rada Wykonawcza jest jedną z najważniejszych instytucji OPCW, przygotowującą stanowiska w danej kwestii i rozważającą najważniejsze decyzje organizacji.

źródło: ELTA, fot. Yuriko Nakao/Getty Images
Więcej na ten temat