VII Festiwal MonoWschód: Święto Monospektakli w Wilnie i Trokach już w listopadzie

VII Festiwal MonoWschód: Święto Monospektakli w Wilnie i Trokach już w listopadzie, fot. Polski Teatr "Studio" w Wilnie
VII Festiwal MonoWschód: Święto Monospektakli w Wilnie i Trokach już w listopadzie, fot. Polski Teatr "Studio" w Wilnie
podpis źródła zdjęcia

W dniach 12-17 listopada Wilno i Troki staną się miejscem szczególnym dla miłośników teatru jednego aktora. VII Międzynarodowy Festiwal Monospektakli MonoWschód zgromadzi artystów z różnych zakątków świata, oferując bogaty program obejmujący spektakle, warsztaty, koncerty, a także debatę o kondycji polskiego teatru poza granicami kraju. Organizatorzy zapowiadają wydarzenia nie tylko pełne emocji, ale także zmuszające do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami i prawdą na scenie.

– Czasy są coraz trudniejsze i niepewne, niepokoimy się o przyszłość nie tylko swoją i naszych narodów, ale wręcz całej planety. W jaki sposób na nasze niepokoje odpowiada współczesny teatr? Co dzisiaj jest prawdą? Czy jest jeszcze jakiś system wartości, do którego możemy się odwoływać na scenie, by nie utracić resztek nadziei? Przekonamy się o tym już niedługo podczas VII Międzynarodowego Monospektakli MonoWschód 2024. Motto tegorocznego święta wzięliśmy ze sztuki jednego z naszych ulubionych autorów, Sławomira Mrożka: „Dobre tylko, co prawdziwe” („Zabawa”). Mam nadzieję, że zobaczycie Państwo spektakle nie tylko dobre, ale też prawdziwe – zaprasza na festiwal Lila Kiejzik.


Program pełen różnorodności


12 listopada (wtorek)


Festiwal rozpocznie się oficjalnym otwarciem o godz. 19:00 w Wileńskim Teatrze Starym (dawniej Teatr na Pohulance). Pierwszym spektaklem będzie przedstawienie „Kalina” w wykonaniu Jagody Rall (Polska/Litwa).


13 listopada (środa)


W środę o godz. 19:00 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie zobaczymy spektakl „Nie tylko Przemyk” w wykonaniu Fundacji Pomysłodalnia z Polski. Wieczorem o godz. 21:30 odbędzie się literacko-muzyczny wieczór „Moje manowce” z udziałem Doroty Górczyńskiej-Bacik i Remiego Juśkiewicza, który będzie miał miejsce w restauracji Sakwa. W godzinach 12:20-14:55 odbędą się warsztaty z pisania o teatrze.


14 listopada (czwartek)


Ten dzień przyniesie różnorodne wydarzenia artystyczne. O godzinie 12:00 na scenie Polskiego Teatru STUDIO w Wilnie odbędzie się spektakl Zapiski oficera Armii Czerwonej, trwający 70 minut. Po południu, o godzinach 17:00, 19:00 oraz 21:00, na widzów czeka przedstawienie Ten zapach miał kolor niebieski w wykonaniu Teatru Nasz z Chicago, które potrwa 45 minut.


Wieczór zakończy się wernisażem wystawy Doroty Górczyńskiej-Bacik pt. Między słowami, który rozpocznie się o 19:00. Następnie o 20:00 w Galerii Foje w Trokach odbędzie się literacko-muzyczny wieczór z udziałem Doroty Górczyńskiej-Bacik i Remiego Juśkiewicza, prezentujący ich wspólne dzieło Moje manowce. Dzień uzupełni także możliwość uczestnictwa w warsztatach aktorskich, które potrwają od 16:00 do 21:00.


15 listopada (piątek)


W piątek o godz. 12:00 zobaczymy spektakl Patrycji Zając „Dookoła świata z Nellie Bly” (Szkocja), a wieczorem Remi Rachuba wystąpi w przedstawieniu „Intruder/Intruz” (Anglia).


16 listopada (sobota)


W sobotę o godzinie 19:00 w Galerii Foje w Trokach Zbigniew Chrzanowski z Ukrainy zaprezentuje spektakl Zaczarowana dorożka, który potrwa 60 minut.


Tego dnia odbędą się również warsztaty choreograficzne, trwające od 11:00 do 16:00, oraz III Zjazd Unii Teatrów Polskich poza Polską, który będzie miał miejsce w godzinach 12:00-14:00.


17 listopada (niedziela)


Festiwal zakończy się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie dwoma spektaklami. O godzinie 16:30 Mateusz Nowak zaprezentuje Od przodu i od tyłu (Polska, 70 min.), a o 19:00 Szymon Cempura przedstawi Plac Świętej Trójcy Oleksandra Overchuka (Ukraina/Polska, Teatr Dramatyczny w Płocku, 70 min.). Po ostatnim spektaklu odbędzie się uroczyste zamknięcie festiwalu.


Wsparcie dla powodzian w Polsce


Podczas festiwalu prowadzona będzie akcja „Teatr powodzianom w Polsce”, której celem jest zbieranie funduszy na rzecz ofiar powodzi w kraju. Organizatorzy zachęcają do udziału w zbiórce, która towarzyszy wszystkim wydarzeniom festiwalowym.


Honorowi patroni i organizatorzy


VII Międzynarodowy Festiwal Monospektakli MonoWschód 2024 jest organizowany przez Polski Teatr „STUDIO” w Wilnie oraz TVP Wilno, we współpracy z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego oraz Fundacją „Pomysłodalnia”. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady RP w Wilnie. Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.


Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej: www.teatrstudio.lt oraz na Facebooku: www.facebook.com/TeatrStudioWilno.

źródło: Polski Teatr "Studio" w Wilnie, fot. Polski Teatr "Studio" w Wilnie
Więcej na ten temat