Singapurski paszport najsilniejszy na świecie, polski na siódmym miejscu

Paszport Rzeczypospolitej Polski, fot. canva
Paszport Rzeczypospolitej Polski, fot. canva
podpis źródła zdjęcia

Singapurski paszport został uznany za najsilniejszy dokument podróży na świecie według rankingu Henley Passport Index. Jego posiadacze mogą odwiedzić bez wiz aż 195 z 227 krajów. Polski paszport uplasował się na siódmym miejscu, umożliwiając podróż bezwizową do 188 państw. Z kolei litewski paszport znalazł się niewiele dalej, na dziesiątym miejscu.

Od 2006 roku londyńska firma doradcza Henley and Partners, specjalizująca się w kwestiach obywatelstwa i rezydencji, przygotowuje zestawienie paszportów pod kątem swobody podróżowania. Obecny ranking ocenia 199 paszportów, uwzględniając zmiany w umowach wizowych między państwami.


Drugą pozycję w zestawieniu zajmuje japoński paszport, który pozwala na bezwizowe podróże do 193 krajów. Trzecie miejsce przypadło kilku państwom Unii Europejskiej – Francji, Niemcom, Włochom, Hiszpanii i Finlandii – a także Korei Południowej. Dokumenty wydane przez te kraje umożliwiają dostęp bez wiz do 192 miejsc.


Polski paszport w bieżącym roku zanotował spadek o jedno miejsce w porównaniu do 2024 roku. Dekadę temu znajdował się na 16. miejscu, pozwalając na podróż do 161 krajów. W tegorocznym zestawieniu wyprzedza m.in. paszporty Czech, Węgier i Stanów Zjednoczonych. Na samym końcu listy, na 106. miejscu, znajduje się paszport Afganistanu, umożliwiający wjazd bez wiz jedynie do 26 państw.


W rankingu wyróżniają się Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w ciągu ostatnich 10 lat awansowały o 32 pozycje, osiągając 10. miejsce i oferując swoim obywatelom bezwizowy dostęp do 185 krajów. Podobnie duży skok odnotowały Chiny – z 94. miejsca w 2015 roku na 60. miejsce w 2025 roku.


Tylko 22 ze 199 paszportów spadły w rankingu w ciągu ostatniej dekady. Wśród nich największy spadek dotknął paszport Stanów Zjednoczonych, który przesunął się z 2. miejsca na 9. pozycję.

źródło: BNS, fot. canva
Więcej na ten temat