20. rocznica pogrzebu św. Jana Pawła II – to było największe zgromadzenie wiernych w historii

W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział około 3 milionów osób, z czego około 300 tysięcy stanowili Polacy, fot.
W uroczystościach pogrzebowych wzięły udział około 3 miliony osób, z czego około 300 tysięcy stanowili Polacy, fot. Franco Origlia/Getty Images
podpis źródła zdjęcia

Mija dokładnie 20 lat od pogrzebu św. Jana Pawła II. Uroczystości, które odbyły się 8 kwietnia 2005 roku na placu Świętego Piotra, przeszły do historii jako największe zgromadzenie chrześcijan i jedna z najbardziej masowych ceremonii pogrzebowych na świecie. Wzięły w nich udział około 3 miliony osób, z czego w przybliżeniu 300 tysięcy stanowili Polacy.

Mszy świętej przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, wówczas dziekan Kolegium Kardynalskiego, a niedługo później następca Jana Pawła II znany jako papież Benedykt XVI. Na pogrzeb przybyli monarchowie – czterech królów i pięć królowych – a także około 200 głów państw i rządów z całego świata. W uroczystości uczestniczyli również duchowi przywódcy różnych wyznań i religii.

 

W oficjalnej polskiej delegacji znaleźli się prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką, premier Marek Belka, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz byli prezydenci i premierzy, w tym Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki. Obecnych było również ok. 250 parlamentarzystów. Tysiące Polaków dotarło do Rzymu samolotami, pociągami, autokarami, a nawet prywatnymi samochodami – mimo trudności logistycznych.

 

Ciało Jana Pawła II wystawiono w bazylice św. Piotra już 4 kwietnia. Przez cztery dni setki tysięcy wiernych z całego świata złożyło mu hołd, nierzadko czekając w kolejkach po kilkanaście godzin. Na pogrzeb przygotowano specjalne wydanie „Gazety Wyborczej” w języku polskim, które zostało dołączone do rzymskiego dziennika „La Repubblica”. Burmistrz Rzymu, Walter Veltroni, przywitał polskich pielgrzymów słowami: „Polacy, witajcie!”.

 

Plac św. Piotra i jego okolice wypełniły rzesze wiernych. Na trumnie z cyprysowego drewna położono Ewangelię, której strony przewracał wiatr, aż w końcu ją zamknął – scena ta zapisała się w pamięci jako symboliczny gest pożegnania.

 

W homilii kard. Ratzinger mówił: „»Pójdź za Mną« – ten lapidarny zwrot Chrystusa można uznać za klucz do zrozumienia przesłania, jakie płynie z życia naszego nieodżałowanego i ukochanego papieża”. Duchowny podkreślił, że Jan Paweł II nigdy nie szukał własnego bezpieczeństwa, lecz oddał całe swoje życie Chrystusowi i ludziom, stając się kapłanem aż do końca. Wspomniał też o jego miłości do słowa, poezji i literatury, które nadawały jego nauczaniu wyjątkową głębię i świeżość.

 

W czasie mszy tłum skandował „Santo subito!” – „Święty natychmiast!”, domagając się kanonizacji papieża. Zaledwie miesiąc później Benedykt XVI otworzył proces beatyfikacyjny, który zakończył się w rekordowym tempie. Beatyfikacja miała miejsce w 2011 roku. Grób Jana Pawła II przeniesiono wtedy z Grot Watykańskich do bazyliki św. Piotra.

źródło: PAP, fot. Franco Origlia/Getty Images
Więcej na ten temat