Podczas posiedzenia Rady Miasta Wilna zatwierdzono, że w stolicy pozostanie 30-minutowy bilet komunikacji miejskiej, którego cena od 1 lipca wyniesie 1 euro.
W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Wilna, mer miasta zaproponował Radzie korektę wcześniej zatwierdzonej taryfy biletowej. Rada zdecydowała również, że cena biletu rocznego będzie równa cenie dziewięciu biletów miesięcznych – od 1 lipca wyniesie 342 euro.
„Wysłuchałem opinii mieszkańców – zostawiamy bilet 30-minutowy, nie rezygnując z planów dalszego rozwoju transportu publicznego. Podczas podejmowania decyzji o jego zniesieniu pośpieszyliśmy się – należało wcześniej przeprowadzić szersze konsultacje z mieszkańcami. To była ważna lekcja, którą odrobiliśmy – w przyszłości tak wrażliwe kwestie muszą być omawiane z większym zaangażowaniem społeczeństwa” – powiedział mer Wilna, Valdas Benkunskas.
Od 1 lipca nadal obowiązywać będzie bilet 30-minutowy, którego cena wyniesie 1 euro. Ustalając tę cenę, wzięto pod uwagę zmianę ceny biletu 60-minutowego – ten kosztować będzie 1,25 euro. Oznacza to, że cena obu biletów jednorazowych wzrośnie o 0,35 euro.
Nowa taryfa biletowa zatwierdzona przez Radę Miasta Wilna
W marcu zatwierdzono nową taryfę biletową transportu publicznego w stolicy, która zacznie obowiązywać od 1 lipca. Od tego czasu:
– bilet 30-minutowy będzie kosztował 1 euro,
– bilet 60-minutowy – 1,25 euro,
– bilet jednodniowy – 7,50 euro,
– bilet 3-dniowy – 13,50 euro,
– bilet miesięczny – 38 euro,
– bilet 3-miesięczny – 110 euro,
– bilet roczny – 342 euro.
Jak dotychczas, dzieci do 7. roku życia (włącznie) będą mogły korzystać z transportu publicznego w Wilnie bezpłatnie. Będą również obowiązywać ulgi i rekompensaty dla seniorów, uchodźców wojennych, osób z niepełnosprawnościami, uczniów i studentów. Uczniowie szkół podstawowych oraz seniorzy powyżej 80. roku życia będą mogli korzystać ze specjalnego rocznego biletu w cenie 10 euro, ustalonej przez samorząd miasta Wilna. Informacje o przysługujących ulgach można znaleźć tutaj.
Wpływ zmian cen na inwestycje
Dodatkowe środki uzyskane ze sprzedaży biletów częściowo pokryją planowane inwestycje mające na celu poprawę jakości transportu publicznego. Większa część inwestycji zostanie sfinansowana z budżetu miasta Wilna. Do 2030 roku planowane jest wprowadzenie 7 nowych tras, modyfikacja 46 obecnych oraz zwiększenie liczby pojazdów o 36%. Przewiduje się również zwiększenie częstotliwości kursowania na 44 trasach, by skrócić czas oczekiwania na przystankach. Do 2030 roku na trasach pojawi się 824 nowych, bardziej ekologicznych i wygodniejszych pojazdów.
Nowe rodzaje biletów i inne zmiany
Z uwagi na potrzeby pasażerów, wprowadzone zostaną nowe rodzaje biletów: rodzinne, grupowe, dla dużych grup oraz bilety kombinowane umożliwiające podróż tam i z powrotem – mogą być zintegrowane z biletami na wydarzenia lub biletem lotniskowym. Nowe bilety pozwolą rodzinom z dziećmi, grupom czy uczestnikom wydarzeń podróżować taniej. Nowa oferta zwiększy elastyczność i umożliwi mieszkańcom oraz turystom wybór biletów najlepiej odpowiadających ich potrzebom. Te zmiany wejdą w życie 1 lipca.
Wraz ze zmianą taryfy, od 1 lipca zniesiony zostanie okres tolerancji (np. spóźnionej aktywacji biletu). Pasażerowie są zachęcani do wybierania biletu najbardziej odpowiadającego planowanemu czasowi podróży, aby zapewnić uczciwe i przejrzyste korzystanie z transportu.
Zmiany w ważności nieaktywowanych biletów
Zgodnie z decyzją Rady, od 1 lipca zmieni się również okres ważności nieaktywowanych biletów. Po zmianie, zakupiony bilet będzie można aktywować w ciągu 1 roku od daty zakupu. Dotychczas bilety nieaktywowane były ważne przez 3 lata.
Bilety zakupione przed 1 lipca według starego cennika będą mogły być aktywowane do 30 września tego roku i będą ważne przez miesiąc lub rok – zgodnie z ich typem. W przypadku nieaktywowania tych biletów, będzie można odzyskać pieniądze, wypełniając formularz JUDU lub kontaktując się z centrami obsługi klienta JUDU do 31 grudnia 2025 roku.
