Litewska stolica magnolii. Gdzie szukać tych wyjątkowych drzew?

Magnolia, fot. Renata Dotienė
Magnolia, fot. Renata Dotienė
podpis źródła zdjęcia

Bez wahania można powiedzieć, że Szyłokarczma to nie tylko stolica Małej Litwy, ale również stolica magnolii. Już od końca marca i na początku kwietnia mieszkańcy mogą podziwiać kwitnące drzewa o dużych, białych kwiatach – to znak, że nadeszła prawdziwa wiosna.

Z początkiem marca do redakcji TVP Wilno dołączyli korespondenci lokalni, którzy będą opisywali dla Państwa najciekawsze wydarzenia z całej Litwy. Jednocześnie wystartowała infolinia „Twój głos w TVP Wilno”, dzięki której będą mogli nam Państwo zgłaszać tematy ze swojej okolicy, które powinniśmy nagłośnić.


Autorką tekstu jest Renata Dotienė, korespondentka TVP Wilno z Szyłokarczmy.


Magnolie pojawiły się w Szyłokarczmie w latach 1933–1934. Dwa egzotyczne drzewa sprowadził ówczesny burmistrz miasta, Martynas Redveikis. To właśnie z nich wyrosły wszystkie inne magnolie, które dziś można zobaczyć w różnych częściach miasta.


W 1945 roku do Szyłokarczmy przybył inżynier mechanik Liudvikas Juraška z żoną i córką. Zamieszkali przy ul. Liepų, gdzie rosły magnolie posadzone przez burmistrza Redveikisa. Drzewa z wielkimi białymi kwiatami zafascynowały Juraškę, który przez lata próbował rozmnożyć je z nasion – bez powodzenia. 


Dopiero po 20 latach prób udało mu się wyhodować pierwsze sadzonki, a po kolejnych pięciu latach miał ich już 140. Jego pasję kontynuowała córka Eugenija.


Każdy mieszkaniec, któremu udało się zdobyć magnolię z hodowli rodziny Jurašków, był z tego dumny. Drzewka sadzono przy domach jako symbol prestiżu i lokalnej tożsamości. Dziś magnolie można zobaczyć przy urzędach, szkołach i przedszkolach. W 1995 roku posadzono Aleję Magnolii, która otrzymała oficjalną nazwę Aleja Juraški.


Rok 2025 jest w Szyłokarczmie Rokiem Mecenasa Miasta – Hugo Scheu. Miasto świętuje 180. rocznicę jego urodzin. Z tej okazji zorganizowano symboliczną akcję sadzenia magnolii pod hasłem „48 wiosen” – na pamiątkę 48 wiosen, które Hugo Scheu spędził w Szyłokarczmie.

źródło: TVP Wilno/Renata Dotienė, fot. Renata Dotienė
Więcej na ten temat