Propozycja uproszczenia zwrotu opłat za niewykorzystywane środki pomocnicze

 Proponuje się uprościć zwrot opłat za niewykorzystywane środki pomocnicze, fot. Robertas Riabovas/BNS
Proponuje się uprościć zwrot opłat za niewykorzystywane środki pomocnicze, fot. Robertas Riabovas/BNS

Proponuje się uprościć i przyspieszyć proces zwrotu opłat za wypożyczone środki opieki i pomocy w poruszaniu się takie jak m.in. wózki elektryczne czy specjalistyczne łóżka, które zostały wcześniej zwrócone do Centrum Środków Technicznej Pomocy.

Ministerstwo Opieki Społecznej i Pracy (SADM) proponuje, aby o zwrot mogła ubiegać się nie tylko osoba, dla której środki zostały przeznaczone, ale również członkowie rodziny i inne bliskie osoby. Oznacza to, że nie będą już musieli zwracać się do notariusza o pełnomocnictwo lub dokumenty spadkowe, aby złożyć wniosek o zwrot opłaty do centrum.


„Bliski nie będzie musiał iść do notariusza, by uzyskać spadek i odzyskać tę opłatę. Proces będzie prostszy” – powiedziała dla BNS starsza doradczyni Grupy Pomocy Celowej w ministerstwie, Jurgita Čiuladaitė-Pritulskienė.


W uproszczonej procedurze możliwe byłoby ubieganie się o zwrot za regulowane łóżko w ciągu 12 miesięcy od jego otrzymania, a także za wózek elektryczny, napęd lub baterie – zanim upłynie okres ich użytkowania. W przypadku wcześniejszego zwrotu nowego łóżka, zwracane byłoby 40 euro, a za łóżko używane – 20 euro. Można również odzyskać 10% wartości resztkowej wózka elektrycznego, 20% napędu elektrycznego oraz 10% baterii – według wartości ustalonej w dniu ich zwrotu do centrum.


Obecnie centrum zwraca pieniądze osobie, której wydano środek pomocniczy, jej przedstawicielowi z notarialnym pełnomocnictwem, albo spadkobiercy.


Według danych SADM, w 95% przypadków o zwrot opłat ubiegają się bliscy osoby zmarłej.


 „Aby jednak mogli odzyskać część opłaty, najpierw muszą udać się do notariusza i uregulować sprawy spadkowe, co zajmuje czas. Ponadto koszt obsługi spadku przez notariusza często przewyższa wartość zwracanej opłaty” – podkreśla ministerstwo, dodając, że z tego powodu spadkobiercy niechętnie zwracają otrzymane środki.


Według danych Centrum Środków Technicznej Pomocy, w ubiegłym roku zwrócono 770 opłat, a dwa lata temu – 946. Mieszkańcom przelano odpowiednio 19,1 tys. i 18,6 tys. euro.


 W 2024 roku średnia zwracana kwota wyniosła 24,83 euro, w 2023 roku – 19,73 euro.

źródło: BNS/ Sniegė Balčiūnaitė, fot. Robertas Riabovas
Więcej na ten temat