W minionym tygodniu Litwa zanotowała największą godzinową produkcję energii elektrycznej od 2005 roku, a hurtowa cena energii spadła aż o 35%. To efekt słonecznej, wietrznej pogody i rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym zasobie energetycznym.
W czwartek, 11 kwietnia, krajowe elektrownie osiągnęły moc wytwórczą 2,4 GW w ciągu jednej godziny – to najwyższy wynik od czasu zamknięcia pierwszego bloku Elektrowni Jądrowej w Ignalinie w 2005 roku. O godzinie 10:00 produkcja sięgnęła rekordowych 2365 MW, podczas gdy krajowe zapotrzebowanie wynosiło około 1600 MW. Nadwyżka energii została wyeksportowana do Łotwy, Polski, a nawet do Szwecji – kraju, z którego zazwyczaj Litwa importuje prąd.
„To dowód na rosnącą siłę naszych odnawialnych źródeł energii. Całkowita zainstalowana moc farm słonecznych i wiatrowych w kraju przekroczyła już 4 GW i nadal szybko rośnie” – komentuje Aistė Krasauskienė, kierowniczka działu rozwoju rynku w Litgrid. Jak dodaje, w sobotę, w związku z niskim zużyciem i nadprodukcją energii, ceny energii w południe spadły poniżej zera – osiągając poziom -18 EUR/MWh. To otwiera nowe możliwości rozwoju elastycznych rozwiązań energetycznych, takich jak magazyny energii.
Spadające ceny energii
W okresie od 7 do 13 kwietnia średnia hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej giełdy Nord Pool spadła o 35%, z 108 EUR/MWh do 71 EUR/MWh. Identyczna cena obowiązywała na Łotwie, a w Estonii wynosiła 65 EUR/MWh.
W ubiegłym tygodniu zużycie energii elektrycznej w kraju wzrosło o 9% – z 208 GWh do 226 GWh. Lokalne elektrownie pokryły aż 97% tego zapotrzebowania, produkując łącznie 218 GWh energii – o 5% więcej niż tydzień wcześniej.
Najwięcej energii pochodziło z farm wiatrowych, które wyprodukowały 94 GWh (43% całkowitej produkcji). Elektrownie cieplne wygenerowały 57 GWh (26%), elektrownie słoneczne utrzymały stały poziom 41 GWh (19%), hydroelektrownie wytworzyły 13 GWh (6%), a pozostałe źródła – 13 GWh (6%).
Eksport rośnie, import zdominowany przez Skandynawię
Mimo dużej lokalnej produkcji, 12% energii zużywanej w kraju pochodziło z importu. Całkowity import wzrósł o 50%, z 61 GWh do 92 GWh. Zdecydowana większość (91%) trafiła na Litwę ze Skandynawii przez połączenie NordBalt, 8% pochodziło z Polski, a 2% z Łotwy.
Eksport z Litwy wzrósł o 47% – z 42 GWh do 62 GWh. Główne kierunki eksportowe to Łotwa (64%), Polska (28%) i Skandynawia (8%).
Wskaźnik wykorzystania przepustowości łącza LitPol Link wynosił 59% w kierunku Polski i 28% w kierunku Litwy. Dla połączenia NordBalt wartości te wynosiły odpowiednio 4% (do Szwecji) i 71% (do Litwy).