Obywatele Ukrainy mieszkający na Litwie przodują wśród obywateli innych krajów pod względem uczenia się języka litewskiego. Kursy języka państwowego są organizowane między innymi przez Litewską Służbę Zatrudnienia (LSZ).
Pod koniec marca 120 uchodźców z Ukrainy otrzymało certyfikaty dotyczące znajomości języka litewskiego. Odpowiednie dokumenty otrzymali uczestnicy kursów językowych, które trwały od września 2024 do marca 2025 r. na Uniwersytecie im. Michała Römera w Wilnie.
„Te kursy języka litewskiego i kultury są wyjątkowe, niestandardowe, ponieważ poprzez język uczestnicy byli zachęcani do włączenia się do społeczeństwa litewskiego od pierwszego wykładu. Nauczanie odbywało się poprzez wykorzystanie interaktywnych metod, gier oraz odgrywanie różnych sytuacji życiowych. W trakcie kursu uczestnicy prowadzili dziennik, nagłaśniali seriale oraz bezpośrednio telefonowali do instytucji państwowych w celu uzyskania informacji” – na specjalnej uroczystości opisywała sytuację Vitalija Karaciejūtė, koordynatorka projektu oraz wykładowczyni języka litewskiego.
Lepsza integracja
Od trzech lat w Ukrainie trwa pełnowymiarowa agresja Rosji, która spowodowała napływ uchodźców z tego kraju do Litwy. Ogółem w ciągu tego okresu, jak podaje Departament Migracji, przez Litwę przewinęło się ponad 90 tys. ukraińskich uchodźców. Obecnie zezwolenie na tymczasowy pobyt posiada niecałe 48 tys. Ukraińców.
Znajomość języka litewskiego jest jednym z elementów pozwalającym znaleźć odpowiednie zatrudnienie na litewskim rynku pracy. Kursy języka państwowego oferują różne instytucje państwowe oraz samorządowe. Swą ofertę ma również Litewska Służba Zatrudnienia.
Zgodnie z litewskim ustawodawstwem, jak tłumaczy rzeczniczka prasowa LSZ, Milda Jankauskienė, obcokrajowcy mający prawo do pobytu na Litwie mogą skorzystać również z kursów języka litewskiego. Są one organizowane w celu lepszej integracji na rynku pracy. Generalnie z nauczania języka litewskiego może skorzystać każdy zarejestrowany na giełdzie pracy.
– Priorytetem są możliwości finansowe oraz indywidualna ocena sytuacji klienta w sprawie możliwości zatrudnienia się. Priorytetowo są traktowani cudzoziemcy mający status bezrobotnego i którzy chcą podpisać trójstronną umowę dotyczącą nauczania języka państwowego – podkreśla Jankauskienė.
83 uczestników
Po podpisaniu umowy jest tworzony indywidualny plan nauczania. Obcokrajowiec ma prawo wybrać odpowiednią instytucję lub platformę do nauki języka, która znajduje się na specjalnej liście Litewskiej Służby Zatrudnienia.
Służba preferuje kursy językowe, gdzie jest wykładany specjalistyczny język litewski, który pozwala szybciej odnaleźć się na rynku pracy.
– Czas kursu może być różny, w zależności od wybranego programu, ale nie może być krótszy niż 90 godzin akademickich – informuje rzeczniczka prasowa.
80 proc. uczestników z ostatnich trzech lat kursów organizowanych przez Służbę Zatrudnienia stanowią Ukraińcy. Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się obywatele Białorusi oraz Rosji. Na dalszych miejscach znaleźli się mieszkańcy Indii, Kazachstanu i Turcji. Obecnie w kursach językowych uczestniczy 83 cudzoziemców. Dla kolejnych 62 przygotowano odpowiednie plany nauczania.
Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowała, że w roku minionym 120 mln osób ze względu na wojny, prześladowania lub złą sytuację gospodarczą musiało opuścić swoje domy. Na początku 2025 r. ONZ zakomunikowało, że w roku 2025 nawet 305 mln osób będzie potrzebowało pomocy humanitarnej.