11 kwietnia w murach Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach odbył się dzień otwartych drzwi. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami mieli okazję zapoznać się z warunkami panującymi w szkole, zaprzyjaźnić się z nauczycielkami klas początkowych. Był też przygotowany koncert, na którym wykazali się najmniejsi uczniowie gimnazjum. Nauka w Gimnazjum im M. Balińskiego nie jest tylko podróżą edukacyjną, ale też poznawaniem siebie i możliwością realizować się w różnych procesach twórczych.
Z początkiem marca do redakcji TVP Wilno dołączyli korespondenci lokalni, którzy będą opisywali dla Państwa najciekawsze wydarzenia z całej Litwy. Jednocześnie wystartowała infolinia „Twój głos w TVP Wilno”, dzięki której będą mogli nam Państwo zgłaszać tematy ze swojej okolicy, które powinniśmy nagłośnić.
Autorem tekstu jest Tomasz Michalcewicz, korespondent TVP Wilno z Jaszun.
Od najmłodszych lat uczniowie są aktywnie zaangażowani w życie szkoły. Uczą się śpiewać, tańczyć i grać na scenie. Swoim występem, podczas dni otwartych, potrafili zapewnić przyszłych uczniów, że w szkole czeka na nich coś więcej niż tylko godziny spędzone przy podręcznikach.
Życie w klasach starszych nie jest mniej ciekawe. Uczniowie są otoczeni gronem utalentowanych nauczycieli, którzy potrafią zaciekawić młodzież. Trudne tematy nie stają się czymś strasznym, bo pedagodzy przekazują informacje w sposób zrozumiały dla ucznia. Dbają o to, żeby każdy się czegoś nauczył i wierzą, że przyczynią się do lepszej przyszłości wychowanków. Karolina Simonowicz, uczennica klasy maturalnej gimnazjum podzieliła się swoim zdaniem na ten temat.
Karolina: Nauczyciele są bardzo życzliwi, a uczniowie są pomocni, zgrani. Mamy też wiele ciekawych wydarzeń i projektów, które pozwalają się rozwijać nie tylko naukowo, ale też psychologicznie. Czuję, że moja szkoła naprawdę przygotowuje mnie do dorosłego życia i gdybym miała pytanie dotyczące samodzielnej przyszłości, to nauczyciele chętnie by na nie odpowiedzieli i pomogli, a także podzieliliby się swoim doświadczeniem życiowym.
Przyjazna atmosfera w szkole to przede wszystkim współpraca uczniów z nauczycielami. Razem potrafią stworzyć szkołę, do której z przyjemnością uczęszczają zarówno uczniowie, jak i pracownicy placówki. Zdania młodych ludzi często różnią się od poglądów osób bardziej doświadczonych, dlatego szkoły są też miejscem dyskusji, które mogą prowadzić do nieporozumień.

Wzajemny szacunek
O stosunkach różnych pokoleń opowiedziała Ingrita Pawłowska, nauczycielka chemii z tegoż gimnazjum. Już wiele lat przyczynia się do tworzenia komfortowej przestrzeni dla uczniów.
Ingrita Pawłowska: Relacje między nauczycielami a uczniami są zazwyczaj oparte na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości. Nauczyciele starają się nie tylko przekazywać wiedzę, ale także wspierać uczniów w ich rozwoju osobistym i emocjonalnym. Budują przyjazną atmosferę, w której uczniowie czują się bezpiecznie i swobodnie mogą wyrażać swoje opinie.
Dzięki temu relacje te stają się bardziej partnerskie, oparte na dialogu edukacyjnym i wzajemnym szacunku, a szkoła uchodzi za miejsce, do którego, myślę, uczniowie chętnie wracają każdego dnia. Warto jednak pamiętać, że w każdej klasie i między różnymi nauczycielami a uczniami te relacje mogą się różnić. Kluczem jest jednak dążenie do budowania pozytywnych i wspierających interakcji, które motywują uczniów do nauki i rozwoju.
A czy uczniowie czują dumę z uczęszczania do polskiej szkoły?
Na dane pytanie, chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż poczucie dumy z uczęszczania do polskiej szkoły jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Uważam jednak, że większość naszych uczniów rzeczywiście odczuwa dumę z bycia częścią polskiej szkoły.
To nie tylko miejsce nauki, lecz także przestrzeń, w której pielęgnuje się polską kulturę, tradycje i język. Dzięki temu uczniowie mają szansę lepiej poznać swoje korzenie, rozwijać poczucie tożsamości narodowej i budować silniejsze więzi z rówieśnikami.
Różnorodność językowa
Ważnym atutem szkół polskich jest różnorodność językowa. Uczniowie chętnie uczą się języka polskiego, poznają kulturę i tradycje tego kraju, ale jednocześnie uczą się języków obcych oraz dużo czasu poświęcają na poszerzenie wiedzy o języku państwowym. Stąd uczniowie szkół polskich na Litwie mogą swobodnie iść na studia litewskojęzyczne, a także zawsze są mile widziani na studiach za granicą, a zwłaszcza w Polsce, gdyż mogą się pochwalić swoją polszczyzną, która często jest na bardzo wysokim poziomie.
A jak widzi swoją przyszłość Karolina?
Karolina: W przyszłości chciałabym zostać na Litwie i kontynuować naukę tutaj, najprawdopodobniej na studiach po litewsku. Chociaż uczę się w polskiej szkole od samego dzieciństwa, to znam bardzo dobrze język polski, jak i litewski. Jednak chcę rozwijać się w swoim kraju. Myślę, że mogę znaleźć ciekawe możliwości na Litwie, a jednocześnie nadal pielęgnować swoją polską tożsamość i utrzymywać więź ze swoimi przyjaciółmi z Litwy i Polski.
Czy uważasz, że znajomość języka polskiego jest dziś przydatna?
Uważam, że znajomość języka polskiego jest bardzo przydatna. Mamy dużą społeczność polską, wiele instytucji, a także kontaktów z Polską, wśród których są i kulturalne, i edukacyjne. Poza tym, polski przyda się też w pracy, szczególnie jeśli planuję coś związanego z komunikacją, ponieważ mamy bardzo dużo turystów z Polski, a także mieszkańców. Chętnie z nimi współpracowałabym w języku polskim.
Nowoczesna nauka
Szkoły z polskim językiem nauczania na Litwie cieszą się ogromną popularnością wśród rodzin polskich. Dają możliwość pozostawienia dziecka w przyjaznej atmosferze, w której nauczy się pielęgnować swoją tożsamość narodową, a z biegiem czasu uzyska wiedzę, która pozwoli bez żadnego stresu dołączyć do społeczności litewskiej w dorosłym życiu.
Polskie szkoły dzisiaj są w miarę nowoczesne. Nauczyciele każdego dnia szukają nowych metod nauczania, aby uczniowie mogli korzystać z nowych technologii podczas nauki i wypróbować swoją wiedzę w praktyce. Po ukończeniu szkół polskich uczniowie zawsze są gotowi na wyzwania i wiedzą, że czeka ich wspaniała przyszłość.