Ustawa o mniejszościach narodowych

Jest szansa na to, że Litwa będzie miała wreszcie Ustawę o mniejszościach narodowych. Poprzednia wygasła dziesięć lat temu. Nowy projekt jest bardziej precyzyjny i zawiera szczegółowe rozwiązania dotyczące na przykład używania języków mniejszości narodowych.

Po 10 latach „luki prawnej” powstał nowy, szósty już projekt ustawy o mniejszościach narodowych. Żaden z wcześniejszych nie został przyjęty, ponieważ proponowane zapisy dotyczące używania języków mniejszości narodowych były sprzeczne z Ustawą o języku państwowym.

Tym razem ma być inaczej. Zdaniem publicysty Aleksandra Radczenko, ten projekt ma przewagę nad poprzednimi, gdyż powstał przy współpracy przedstawicieli różnych partii oraz instytucji państwowych. Do pracy nad nowym regulacjami zostali zaproszeni również litewscy językoznawcy.

Projekt ustawy o mniejszościach narodowych przewiduje rozwiązania dotyczące używania języków mniejszości narodowych w przestrzeni publicznej.

Tego właśnie od lat oczekuje mniejszość polska na Litwie. Projekt ustawy zawiera również definicję samej mniejszości narodowej.

Znalazł się w nim też zapis dotyczący możliwości zmiany narodowości, co obecnie nie jest możliwe. Ważnym punktem jest zobowiązanie państwa do finansowania kultury, oświaty i mediów, poprzez zagwarantowanie w budżecie osobnej puli finansowania dla mniejszości narodowych.

I oczywiście oświata - czyli zapewnienie nauki w języku ojczystym, podręczników i przygotowanie pedagogów.

Teraz projekt trafi do Ministerstwa Kultury na dalsze konsultacje lub poprawki.
Więcej na ten temat