Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To inicjatywa, która ma zwiększyć świadomość społeczną, przypomnieć o przyczynach psychologicznych i socjologicznych tego zjawiska. Żeby uniknąć takich tragedii, jak ta w rodzinie pani Živilė, która straciła dwie najbliższe osoby - ojca i babcię.

„Najpierw samobójstwo popełniła moja babcia, a dokładnie po 10 latach zrobił to tata. Minęło już 15 lat, ale nie było takiego dnia, abym o tym nie pomyślała. Po śmierci babci tato ciągle powtarzał, że to on jest winny tego, co się stało, ale nikt nie potraktował tych słów poważnie. Musimy wsłuchiwać się w to, co mówią bliskie nam osoby” - Živilė Pinskuvienė.

"Razem pokonamy samobójstwa" - właśnie takim hasłem Wileńskie Biuro Zdrowia Publicznego w Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom rozpoczęło kampanię społeczną.

„W dobie pandemii koronawirusa każdy może mieć myśli samobójcze. Dzisiaj rozpoczynamy trwającą 6 miesięcy kampanię społeczną, która ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest rozpoznawanie znaków ostrzegawczych” - Simona Bieliūnė, Wileńskie Biuro Zdrowia Publicznego.

Zaalarmować powinno częste opowiadanie o śmierci, braku sensu życia, poczuciu winy czy wyizolowania. Bardzo ważna jest rozmowa, okazanie wsparcia, pokazanie, że jest inne wyjście.

Według statystyk na Litwie ludzie popełniają samobójstwa częściej niż w innych państwach w Europie. Średnio ponad 25 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Najczęściej są to mężczyźni w wieku od 45 do 59 lat.

Dzięki prewencji, pomocy specjalistów i nagłaśnianiu problemu w ciągu ostatnich 5 lat liczba samobójców na Litwie spadła o 20 procent.

Przez całą dobę bezpłatnie i anonimowo pomoc psychologiczną można otrzymać między innymi dzwoniąc na numery linii zaufania.
źródło: ar
Więcej na ten temat