Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w spotkaniu z okazji 1. rocznicy uruchomienia anteny TVP WIlno, działającej w stolicy Litwy. Podczas swojego przemówienia podziękował wszystkim dziennikarzom i twórcom TVP Wilno za polski głos rozbrzmiewający na całej Litwie.
Podczas swojego przemówienia podziękował wszystkim dziennikarzom i twórcom TVP Wilno za polski głos rozbrzmiewający na całej Litwie.
"Dziękuję dziennikarzom i twórcom TVP Wilno. Dzięki wam, polski głos może rozbrzmiewać na całej Litwie. Cieszę się z tego, że Wasza placówka komunikacyjna jest kluczem do dalszego umacniania przyjaźni polsko-litewskiej" – dodał premier Morawiecki.
Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera RP, wspominając uruchomienie anteny TVP Wilno podkreślił, że 1. urodziny TVP Wilno są najlepszym dowodem, że antena się rozwija i może być kanałem, który przygotowują miejscowi Polacy dla Polaków mieszkających na Litwie.
Minister Michał Dworczyk podziękował także premierowi Morawieckiemu, Telewizji Polskiej, Ministerstwu Spraw Zagranicznych, Pełnomocnikowi Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą oraz wszystkim osobom i organizacjom dzięki którym TVP Wilno powstało i się rozwija.
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, rok temu stawiał cztery cele powstającej antenie TVP Wilno: aby mówić o społeczności Polaków mieszkających na Litwie; by telewizja TVP Wilno była tworzona przez ludzi mieszkających na Litwie; by mówić dobrze o Polsce: o współczesności, ale także polskiej tradycji, historii i kulturze; aby Polska poprzez TVP Wilno była znana także Litwinom.
"Te cztery cele udało się zrealizować. Cele, które łączą politykę polonijną, na którą stawia polski rząd i premier Mateusz Morawiecki, z celami dyplomacji publicznej. (...) To, że udało się to zrobić to wielkie podziękowanie dla premiera Morawieckiego, ministra Dworczyka, ministra Dziedziczaka i szeregu osób, które za tym projektem stoją, ale także wielkie podziękowanie dla państwa - za pracę, kreatywności, zaangażowanie. W 1. urodziny życzę oby tak dalej i wszystkiego dobrego" - mówił Szymon Szynkowski vel Sęk.
Mateusz Matyszkowicz, członek Zarządu Telewizji Polskiej, podkreślił, że to wielki moment, "że żyjemy tutaj w przyjaźni, że jest Polska telewizja TVP Wilno, że rozwijamy współpracę z litewską telewizją publiczną, że nasze rządy spotykają się wspólnie po raz pierwszy od rozbiorów - to jest wielkie i za to bardzo dziękuję".
Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, powiedział, że powinnością Polaka za granicą jest dobre reprezentowanie Polski, bycie ambasadorem Polski i świadomość, że inni wyrabiają sobie opinie o tym jacy są Polacy, jaka jest Polska za co chciałby podziękować, wszystkim którzy tak wspaniale reprezentują Polskę na Wileńszczyźnie.
"Bardzo dziękuje premierowi Morawieckiemu za wspieranie polskiego rządu, choćby w tych ostatnich tygodniach i wspieraniu Białorusi w walce o demokrację. To jest bardzo ważne, by Polskę od Rosji oddzielała niepodległa i demokratyczna Białoruś. (..) Powinnością Polaka jest także dbanie o dziedzictwo które dostaliśmy: język, kulturę, tradycję, historię i przekazanie tej polskości następnym pokoleniom. Wiem jak wielu z państwa jest zaangażowanych w działania edukacyjne i kulturalne. Widzimy to i dziękujemy wam za to. Cieszymy się z wielkiego narzędzia pomocy - TVP Wilno informuje o tym, co państwo robicie Polaków. (...) TVP Wilno integruje Polaków, promuje Polskę wśród Litwinów. Dziękujemy Telewizji Polskiej w Wilnie za tak wspaniałe pokazywanie Polski na terenie Litwy" - mówił Jan Dziedziczak.
Podczas uroczystości z okazji 1. rocznicy działalności kanału TVP Wilno został podpisany list intencyjny w sprawie rozbudowy wileńskiego Domu Kultury Polskiej, w którym powstanie zaplecze dla działalności telewizyjnej TVP Wilno.
List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, Członek Zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Bonisławski oraz dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Artur Ludkowski.