Podsumowanie wydarzeń ze świata

W Nowym Jorku trwa 75. debata generalna Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Po raz pierwszy odbywa się w przestrzeni wirtualnej. Wczoraj opublikowano przemówienie prezydenta Litwy Gitanas Nausėda, dziś swoją mowę wygłosi przywódca Polski Andrzej Duda.

Gitanas Nauseda wezwał społeczność międzynarodową do „mocnego przesłania” dla władz Białorusi, oskarżając je o łamanie prawa międzynarodowego i praw człowieka. W przemówieniu odtworzonym podczas debaty generalnej zwrócił uwagę, że istnieją dowody na „pobicia oraz tortury” przez służby bezpieczeństwa i wezwał do potępienia przemocy.

Stałym motywem większości wystąpień światowych przywódców była jednak pandemia.

Prezydent Rosji Władimir Putin chwalił się wynalezieniem szczepionki na Covid-19 i zaproponował zorganizowanie konferencji wysokiego szczebla w tej sprawie.

Donald Trump mówił o "chińskim wirusie", krytykując Państwo Środka za to, że wprowadzało w błąd społeczność międzynarodową i doprowadziło do rozprzestrzenienia wirusa.

Prezydent Chin zapewniał, że jego kraj nie chce konfliktu z żadnym krajem i deklarował gotowość do współpracy i dialogu.

Alaksandr Łukaszenka został zaprzysiężony na nową kadencję, podczas inauguracji przeprowadzonej bez wcześniejszej zapowiedzi. W tajnej ceremonii, która normalnie zostałaby ogłoszona z wyprzedzeniem jako główne wydarzenie państwowe, wzięło udział kilkaset osób, w tym deputowani, wojskowi i pracownicy mediów państwowych.

A. Łukaszenka przysięgę na konstytucję złożył w języku białoruskim. Powiedział, że będzie służył narodowi Białorusi i że nie może go porzucić.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouskaja nazwała inaugurację farsą. Zgodnie z konstytucją zaprzysiężenie powinno się odbyć najpóźniej 9 października.

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został wypisany ze szpitala Charite w Berlinie - poinformowała placówka medyczna. Nawalny przebywał tam ponad miesiąc po próbie otrucia go chemicznym środkiem bojowym z grupy "Nowiczok".

Lekarze uważają, że całkowite wyzdrowienie pacjenta jest możliwe. Ale na ocenienie potencjalnych długoterminowych skutków ciężkiego zatrucia jest za wcześnie.

Zachód zażądał od Rosji wyjaśnień w sprawie prawdopodobnego otrucia A. Nawalnego. Kreml zaprzeczył jakiemukolwiek zaangażowaniu w sprawę, a rosyjska prokuratura zwróciła się do niemieckiego ministerstwa sprawiedliwości o zgodę na przesłuchanie polityka na terenie Niemiec.
Więcej na ten temat