Debata parlamentarna - cz. 2. Strategia walki z koronawirusem

W 2. części debaty parlamentarnej organizowanej przez TVP Wilno przybyli przedstawiciele partii politycznych, biorących udział w wyborach, odpowiadali na pytania dot. koronawirusa: Czy Litwa skutecznie walczy z pandemią? Czy dobrze łagodzi skutki? Jakie rozwiązanie są potrzebne teraz służbie zdrowia i gospodarce?

Zdaniem Artūrasa Zuokasa z partii „Wolność i Sprawiedliwość” pandemia wpływa na wszystkie dziedziny naszego życia, nie zważając na narodowość. Powiedział, że rząd Litwy w czasie pandemii zareagował bardzo operatywnie, dlatego Litwa odczuwa najmniej skutki pandemii. Zwrócił także uwagę na decyzje rządu polskiego, które mogą stać się inspiracją dla Litwy, przede wszystkim jest to ustawa o tym, że młodzież do 26. roku życia jest zwolniona z podatków.

Nendrė Černiauskienė
z Litewskiej Partii Ludowej oznajmiła, że ciekawym doświadczeniem jest mieszkanie w kraju, w którym jest wiele zakazów. Zwróciła uwagę, że koordynacja sytuacji kryzowej na Litwie nie jest zgodna z przepisami aktów prawnych, a nowe, racjonalne decyzje w ciągu okresu panowania pandemii nie zostały podjęte.

Povilas Gylys z Partii Centrum - Narodowcy powiedział, że wirus nie jest tylko problemem medycznym, ale też gospodarczo-społecznym. Pewne restrykcje były zbyt ostre, ale powinniśmy krytykować zachowania rządu latem, gdy zaistniał problem działania przychodni publicznych, wówczas musiały być zapewnione warunki usług medycznych dla wszystkich osób.

Zdaniem przedstawiciela Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Jarosława Narkiewicza - świat nie wiedział, jak trzeba walczyć z wirusem, a Litwa poradziła sobie z tym najlepiej. “Gospodarka skurczyła się najmniej, była zwrócona uwaga na rodziny o niskich dochodach i została udzielona pomoc dla przedsiębiorstw” - oznajmił przedstawiciel partii.

Przedstawiciel Związku Solidarności Pokoleń – Zjednoczenie na rzecz Litwy Saulius Lapėnas, powiedział, że nie jest zadowolony z decyzji rządu, oskarżył go o manipulacje cyframi (danymi). Przypomniał słowa ministra zdrowia, który w jednym z wywiadów powiedział, że świat nie wie co robić z osobami, które chorują bezobjawowo. Zdaniem S. Lapėnasa świadczy to o braku kompetencji ministerstwa, ponieważ „nawet uczniowie wiedzą, że bezobjawowe przypadki są zawsze powiązane z immunologią”.

„Musimy przyznać, że nikt nie był przygotowany na koronawirusa. Musieliśmy na początku wprowadzić sporo ograniczeń, ale teraz jest ich mniej, nauczyliśmy się z tym żyć” – powiedziała Edita Rudelienė, przedstawicielka Ruchu Liberałów Republiki Litewskiej. E. Rudelienė wspomniała także o pożyczce państwa, która jest jedną z największych w historii. Jej zdaniem, były dobre okoliczności do zaciągnięcia pożyczek. Podkreśliła, że teraz najważniejsze jest, by dobrze je wykorzystać: inwestować w innowacje.

„Działania rządu były skuteczne” - powiedział Remigijusa Lapinskas. Zdaniem przedstawiciela Litewskiej Partii Zielonych bardzo ważna była walka z wirusem wiosną. Dodał, że spowolnienie rozwoju gospodarczego ma swój wpływ na to, że musieliśmy nauczyć się pracować inaczej. Jako przykład polityk podał system oświaty i szkoły, które musiały działać samodzielnie oraz wprowadzić nauczanie zdalne. R. Lapinskas dodał, że „można było lepiej to rozwiązać”.

Alicija Ščerbaitė w związku z wystąpieniem koronawirusa zauważa dwa problemy: gospodarczy i medyczny. Zdaniem przedstawicielki Partii Pracy gorszy jest ten drugi, gdyż szpitale powinny zapewnić podstawową opiekę zdrowotną, a nie były odpowiednio przygotowane. Kolejnym problemem, zdaniem A. Ščerbaitė, jest oświata: 1/3 uczniów nie zdała egzaminu z matematyki. Polityk proponuje uregulowanie tych spraw.

Arvydas Balčius z partii Droga Odwagi uważa, że rząd, zarówno jak i inne państwa europejskie, nie był dobrze przygotowany do pandemii. Uznaje on, że trzeba stawiać na lepszą komunikację z innymi krajami europejskimi, ponieważ Litwa ma sąsiadów z mocną medycyną i z tego nie korzysta. Kandydat stwierdził, że nie trzeba wprowadzać nowych restrykcji, lecz wzbudzać poczucie obywatelskości.

Ewelina Dobrowolska z Partii Wolności uznała, że brakuje dobrej komunikacji, ponieważ często nawet instytucje nie wiedzą, co mają zrobić w poszczególnych sytuacjach. Kandydatka uważa, że trzeba poruszać kwestię ochrony praw człowieka, które w trakcie kwarantanny były często naruszane.

Justas Džiugelis
, przedstawiciel partii "Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci" zauważył, że pierwsza fala pandemii pokazała, że społeczeństwo dobrze sobie poradziło. Uważa on, że pieniądze, które państwo otrzymuje od UE, powinny być wydawane rozsądniej, aby nie powstawała taka sytuacja, jaką mamy dzisiaj - mimo drugiej fali nie podejmuje się żadnych decyzji.

Valdas Tutkus, przedstawiciel Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy stwierdził, że pierwsza fala koronawirusa była zarządzana dobrze, z niej Litwa wyciągnęła pewne wnioski. Kandydat podkreślił, że w przyszłości trzeba zapewnić otwarte szpitale, aby ludzie mieli dokąd sie zwrócić z pomocą.

Tomas Pačėsas
z partii „Litwa dla Wszystkich” zwrócił uwagę, że zadłużenie kraju wynosi ponad 14 proc. PKB, co jest porównywalne z okresem przedkryzysowym. Zwrócił również uwagę na problem dostępności usług medycznych.

Tomas Tomilinas z Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych stwierdził, że sytuacja została doskonale opanowana, a wskaźniki makroekonomiczne są dobre. Zaznaczył także, że kraj jest w lepszej sytuacji, aniżeli za kryzysu ekonomicznego w 2008 roku.

Jonas Viesulas z Związku Chrześcijańskiego pozytywnie ocenił kwestię regulacji granic, jednak oznajmił, że kraj powinien zachowywać się nieco skromniej. Polityk powiedział także, że pieniądze podczas pierwszej fali były wydawane nieodpowiedzialnie.

Vaidas Navickas z Litewskiej Partia Socjaldemokratycznej zwrócił uwagę, że kraj dosyć dobrze poradził sobie z pierwszą falą koronawirusa. Stwierdził jednak, że to co odbywa się obecnie, jest spektaklem. Dodał także, że środki nie dotarły do przedsiębiorców na czas.
W debacie udział wzięli:
1 ARVYDAS BALČIUS „Droga Odwagi“ („Drąsos kelias”)

2 ARTŪRAS ZUOKAS „Wolność i Sprawiedliwość” („Laisvė ir teisingumas”)

3 EVELINA DOBROVOLSKA /EWELINA DOBROWOLSKA/ Partia Wolności („Laisvės partija” )

4 NENDRĖ ČERNIAUSKIENĖ Litewska Partia Ludowa („Lietuvos Liaudies Partija”)

5 JUSTAS DŽIUGELIS Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci („Tėvynės sąjunga - lietuvos krikščionys demokratai”)

6 POVILAS GYLYS Partia Centrum-Narodowcy („CENTRO PARTIJA – TAUTININKAI”)

7 brak przedstawiciela

8 JAROSLAV NARKEVIČ /JAROSŁAW NARKIEWICZ / Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin („LIETUVOS LENKŲ RINKIMŲ AKCIJA - KRIKŠČIONIŠKŲ ŠEIMŲ SĄJUNGA”)

9 VALDAS TUTKUS Litewska Socjaldemokratyczna Partia Pracy („LIETUVOS SOCIALDEMOKRATŲ DARBO PARTIJA”)

10 SAULIUS LAPĖNAS Związek Solidarności Pokoleń – Zjednoczenie na rzecz Litwy („KARTŲ SOLIDARUMO SĄJUNGA - SANTALKA LIETUVAI”)

11 TOMAS PAČĖSAS „Litwa dla Wszystkich” („Lietuva visų”)

12 EDITA RUDELIENĖ Ruch Liberałów Republiki Litewskiej („LIETUVOS RESPUBLIKOS LIBERALŲ SĄJŪDIS”)

13 TOMAS TOMILINAS Litewski Związek Chłopów i Zielonych („LIETUVOS VALSTIEČIŲ IR ŽALIŲJŲ SĄJUNGA”)

14 REMIGIJUS LAPINSKAS Litewska Partia Zielonych („LIETUVOS ŽALIŲJŲ PARTIJA”)

15 JONAS VIESULAS Związek Chrześcijański („KRIKŠČIONIŲ SĄJUNGA”)

16 ALICIJA ŠČERBAITĖ Partia Pracy („DARBO PARTIJA”)

17 VAIDAS NAVICKAS Litewska Partia Socjaldemokratyczna („Lietuvos socialdemokratų partija”)

Więcej na ten temat