Odnowiono 19 pomników na polskich nekropoliach w Wilnie

Fot. PAP/ Valdemar Doveiko
podpis źródła zdjęcia

Staraniem Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą na wileńskich zabytkowych cmentarzach w tym roku odnowiono rekordową liczbę pomników: 17 - na Rossie i dwa - na Cmentarzu Bernardyńskim. W niedzielę po południu w Wilnie odbyła się ich prezentacja.

Realizacja dwóch projektów została dofinansowana ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. Jeden pomnik odnowiono z pieniędzy zebranych podczas pogrzebu zmarłego przed rokiem wilnianina, działacza społecznego Jana Maracza.

Wileńskie nekropolie Rossa i Bernardyński są najstarszymi cmentarzami Wilna. Rossa została założona w 1801 roku, a nieduży Cmentarz Bernardyński - w 1810 r. Rossa składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i Cmentarzyka Wojskowego z Mauzoleum Matka i Serce Syna, czyli marszałka Józefa Piłsudskiego; spoczywają tam m.in. profesorowie wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki.

Wśród odnowionych na Rossie pomników jest m.in. skromny pomnik Kacpra Piłsudskiego - najmłodszego z pięciu braci marszałka Józefa Piłsudskiego - zmarłego w 1915 roku w wieku 36 lat oraz sześć pomników księży.

Na Cmentarzu Bernardyńskim wzniesiono pomnik na grobie Zbigniewa Śmiałowskiego, dyrektora teatru Lutnia Wileńska, założonego w 2005. Dotychczas stał tu metalowy krzyż oraz pomnik z napisem "Julian powst. styczniowy pochowany w Pskowie i Wanda z Walkowskich".
źródło: ŚK/ PAP, fot. Valdemar Doveiko
Więcej na ten temat