Indeks równości płci

Światowym liderem równouprawnienia płci od wielu lat jest Islandia, gdzie wskaźnik równości zbliża się do 88 proc. W Unii Europejskiej w czołówce są kraje skandynawskie. Osiągany przez Litwę wskaźnik jest wyższy niż przeciętnie na świecie, ale sytuuje nas za większością krajów europejskich.

Jolanta Reingardė, koordynator programu badań i statystyk, przedstawiła coroczną aktualizację indeksu równości płci w czasie globalnej pandemii. Według niej, kryzys ten ma poważne konsekwencje dla równości płci, które grożą cofnięciem się w wyniku kruchych osiągnięć, jakie zostały dokonane w ciągu ostatniej dekady. Ma nadzieję, że wyniki ich indeksu pomogą europejskim liderom w zaprojektowaniu rozwiązania, które będzie sprzyjać społeczeństwu i promować równość płci w społeczeństwie.   

Z danych Europejskiego Instytut do spraw Równości Kobiet i Mężczyzn wynika, że w najnowszym indeksie równości płci Litwa zdobyła 56,3 punktów ze 100 możliwych. To o ponad jedenaście punktów mniej niż wynosi średnia unijna. W porównaniu z ubiegłym rokiem Litwa skoczyła o jedne miejsce w rankingu, na 22 pozycję. Na czele rankingu znalazły się Szwecja, Dania i Francja. Wskaźnik równouprawnienia płci porównuje sytuację kobiet i mężczyzn w danym kraju w oparciu, o takie obszary jak: praca, wynagrodzenie, wiedza, ilość czasu poświęconego na działalność opiekuńczą i towarzyską, władza i zdrowie. Oceniając Litwę uwzględniono na przykład, że w rządzie jest tylko jedna kobieta.
Więcej na ten temat