Centrum wsparcia kształcenia na odległość

Fot. BNS/Valdas Kopūstas/15min.lt
podpis źródła zdjęcia

Na Litwie już działa pierwsze Centrum Wsparcia nauczania na odległość. Wolontariusze pomagają dzieciom i rodzicom w rozwiązywaniu technicznych wyzwań związanych z zdalnym nauczaniem.

„Po ponownym ogłoszeniu zdalnej edukacji, wielu uczniów znalazło się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Podstawowe problemy techniczne uniemożliwiły wielu uczniom uzyskanie jakościowej edukacji” - powiedział mediom Jogaila Morkūnas, dyrektor kreatywny firmy organizującej wydarzenie „Pirmoji kava” i jeden ze sponsorów projektu.

 Jednym z najmłodszych wolontariuszy jest wileński maturzysta Lukas Eigėlis. Według niego, pomoc techniczna jest przede wszystkim ważna w motywowaniu uczniów do nauki.

„Dzieciom nie jest łatwo przezwyciężyć trudności, znaleźć motywację do dalszych prób, gdy nie odnoszą one sukcesów. Jeśli dziecku będzie trudno nie tylko rozwiązywać zadania, ale także będzie mieć problemy z przesyłaniem i sprawdzaniem zadań, to nauka stanie się nieatrakcyjna i nieangażująca. Musimy dać każdemu dziecku możliwość pełnego uczestnictwa w procesie edukacyjnym”- mówi L. Eigelis.

Twórcy inicjatywy powiedzieli, że gdy tylko ogłoszono początek pracy centrum wolontariatu, wiele osób wyraziło dobrą wolę.

„Mamy już 62 wolontariuszy, a ich pomoc dzieciom jest nieoceniona. Mamy nadzieję, że zgłosi się do pomocy jeszcze więcej wolontariuszy, aby żadne połączenie nie pozostało bez odpowiedzi. Uważamy, że wszystkie dzieci muszą mieć możliwość uczenia się, nawet jeśli nauczanie to jest obecnie nie takie do którego byli przyzwyczajeni. Na prośbę o pomoc odpowiedziało również wiele firm i mediów. Odczuwamy ogromne wsparcie społeczne” - mówi Laurynas Šeškus, producent telewizyjnego projektu „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“.

Według Petrasa Masiulisa, generalnego dyrektora sieci komórkowej „Tele2” na kraje bałtyckie i Niemcy, społeczność i biznes muszą się zjednoczyć i współpracować w takim niezwykłym dla wszystkich czasie.

„Kształcenie na odległość stało się poważnym wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. To satysfakcjonujące, że pojawiają się dobre inicjatywy, które mają pomóc uczniom przeorientować się na nowy sposób nauczania” - mówi P. Masiulis.

Operator komórkowy zapewnił projektowi techniczne możliwości realizacji centrum telefonicznego - połączenie mobilne, niezbędny sprzęt i rozwiązanie „Inteligentne zarządzanie połączeniami” oraz pokrył część kosztów organizacyjnych.

Do inicjatywy włączyła się również firma organizacji wydarzeń „Pirmoji kava”, która udzieliła wszelkiej pomocy przy zakładaniu samego centrum.

W Centrum wsparcia kształcenia na odległość „Pomożemy się połączyć” wolontariusze oczekują na telefony każdego dnia pracy od 7:00 do 21:00. Uczniowie lub ich rodzice mogą zadzwonić pod bezpłatny numer 8 677 22222.
źródło: JZ/ ELTA, fot. BNS/Valdas Kopūstas/15min.lt
Więcej na ten temat