Zmiany w publicznie dostępnych statystykach zachorowalności na COVID-19

Na Litwie wchodzą zmiany w publicznie dostępnych statystykach dotyczących wskaźników zachorowalności na COVID-19.

Odtąd wskaźniki zachorowalności, liczby zgonów i przypadków wyzdrowienia mają być dużo bardziej szczegółowe. Zdaniem resortu zdrowia pozwoli to na lepszą ocenę realnej sytuacji epidemicznej w kraju. Obecnie Litwa zajmuje 11. miejsce w Europie pod względem zachorowalności na COVID-19 i 10. pod względem śmiertelności wywołanej przez koronawirus. 

Od dziś w naszym kraju statystyki dotyczące pandemii COVID-19 będą podawane w sposób bardziej szczegółowy, z uwzględnieniem różnych kryteriów i źródeł danych. Chodzi przede wszystkim o uszczegółowienie informacji dotyczących liczby ozdrowieńców, osób zaszczepionych oraz śmierci covidowych lub pośrednio powiązanych z koronawirusem. 


Arūnas Dulkys, minister ochrony zdrowia Litwy: 

„Niestety liczba zachorowań na COVID 19 deklarowana w systemie elektronicznym E-SVEIKATA była dotąd zbyt ogólna. Od teraz Departament Statystyki Litwy będzie liczyć nie tylko liczbę zadeklarowanych przypadków koronawirusa, lecz także statyczną liczbę aktualnie chorych.” 

 
Do takiej statystyki trafią przypadki, u których w ciągu 28 dni od zdiagnozowania COVID-19 lekarz nie uaktualnił informacji o stanie zdrowia. 


Dr Jūratė Petrauskienė: 

„Dzięki dodatkowej statystyce będziemy również mogli zobaczyć i oszacować, ilu mieszkańców Litwy ma obecnie odporność na tę chorobę, to znaczy już ją przechorowało, ma przeciwciała lub zostało zaszczepionych.” 

 
Według obecnych wskaźników sytuacja epidemiczny w naszym kraju ulega poprawie. W ciągu ostatniej doby na Litwie potwierdzono 487 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 19 osób. Trwają szczepienia nauczycieli - jutro rozpoczną się one także w sąsiedniej Polsce. Dziś dotarła tam kolejna, opóźniona dostawa preparatu „Moderny”. 
 

Piotr Muller, rzecznik rządu Polski: 

„Poszczególni producenci niestety nie realizują terminowo dostaw, natomiast mimo wszystko szczepienia, patrząc globalnie w rozliczeniu takim miesięcznym odbywają się w tempie, który był zapowiedziany na początku stycznia.” 


Liczba chorych na COVID19 na całym świecie liczy już blisko 108 milionów. Najbardziej dotkniętymi przez pandemię koronawirusa krajami nadal pozostają Stany Zjednoczone, Indie i Brazylia. 
Więcej na ten temat