Średniostatystyczny palacz na Litwie codziennie wypala 13 papierosów, a co roku na świecie z powodu nałogu traci życie 8 mln osób. Każdy moment jest dobry na rozpoczęcie walki z nałogiem. Warto zastanowić się nad tym właśnie dzisiaj, kiedy obchodzimy Światowy Dzień bez Palenia.
Uwolnienie się od nikotyny dla 30-letniego Mariusza nie było łatwym zadaniem. Ostatecznie impulsem do porzucenia nałogu stało się schorzenie dermatologiczne.
Mariusz Paluch:
„Zauważyłam dziwne zmiany na mojej skórze, czerwone plamy, które były niepokojące dla mnie osobiście i stwierdziłem, że trzeba to zaprzestać, bo w dobrą stronę to nie idzie".
Szacuje się, że obecnie na Litwie jest prawie 530 tys. palaczy. Ich liczba zmniejszyła się o półtora procent w porównaniu do 2019 roku - przy jednoczesnym wzroście sprzedaży papierosów elektronicznych i podgrzewaczy tytoniu.
Renaldas Čiuža, Departament Narkotyków, Tytoniu i Alkoholu:
„Młodzież przechodzi na bardziej nowoczesnych specyfiki. Litwini nie boją się nowych technologii, podgrzewacze tytoniu są teraz jedne z najbardziej popularnych na Litwie. Z innych strony dopiero przeprowadzenie szczegółowych badań może pokazać, czy rzeczywiście jest to lepsze rozwiązanie".
Z badań Departamentu Narkotyków, Tytoniu i Alkoholu wynika, że aż 16 proc. osób w młodym wieku próbowało papierosów elektronicznych, uważając je za mniej szkodliwe od zwykłych.
Gintarė Aukselytė, Szpital Kliniczny w Kownie:
„Zbadaliśmy płyny do elektronicznych papierosów i ich skład bardzo się różnił od tego na opakowaniu, dlatego musimy zaostrzyć regulamin importu i sprzedaży takich płynów. Szczególnie, że nie znamy długoterminowego wpływu na organizm".
Obecnie na Litwie na jednego 15-latka przypada 1 128 papierosów rocznie.
Dla osób, które walczą z nałogiem palenia pomocna może być strona internetowa nerukysiu.lt
Więcej na ten temat