Afganistan

GS

Litwa prowadzi rozmowy z partnerami na temat możliwości przetransportowania Afgańczyków, którzy współpracowali z litewskimi wojskowymi.

Czwarty dzień setki Afgańczyków koczują na lotnisku w Kabulu i wokół niego, próbując opuścić kraj po zajęciu stolicy przez talibów. Wbrew zapewnieniom bojowników o pokojowym działaniu, dochodzi do aktów przemocy.

Na razie kraje Zachodu starają się przyspieszyć ewakuację swojego personelu dyplomatycznego oraz współpracujących z nim Afgańczyków. Centralne Dowództwo Armii Stanów Zjednoczonych poinformowało, że lotnisko w Kabulu jest już bezpieczne i otwarte dla cywilnego ruchu lotniczego. Amerykańskie samoloty wojskowe, które w najbliższym czasie mają wylecieć z Afganistanu, zabiorą na każdym z pokładów po trzystu pasażerów. 

Decyzja o wyjściu amerykańskich wojsk z Afganistanu wzburzyła cały świat. Według brytyjskiego premiera Borisa Johnson bez wsparcia Waszyngtonu militarna obrona Afganistanu przez Zachód nie jest możliwa. Jednocześnie rząd Wielkiej Brytanii obiecał przyjąć co najmniej dwadzieścia tysięcy uchodźców z Afganistanu.

Od początku wojny w Afganistanie z 2001 roku w walkach z talibami zginęło ponad dwa tysiące amerykańskich żołnierzy i prawie siedemdziesiąt tysięcy afgańskich policjantów i wojskowych. 
Więcej na ten temat