Stosunki Litwa-Chiny

GS

Konflikt stosunków litewsko - chińskich się zaostrza, a powodem jest, że Litwa w lipcu zapowiedziała otwarcie placówki dyplomatycznej pod nazwą ,,Przedstawicielstwo Tajwanu”. Po tym także Pekin odwołał swojego ambasadora na Litwie.

Zarówno litewscy politycy jak też eksperci podkreślają, że naciski ze strony Pekinu na Litwę i wstrzymanie dostaw towarów mogą być początkiem sankcji gospodarczych wobec naszego kraju.

Stosunki gospodarcze pomiędzy Litwą a Chinami systematycznie się pogłębiały. Jeszcze w 2016 roku litewski rząd wskazywał Chiny jako priorytetowy rynek eksportu. Teraz to może się zmienić.

Chiny uchwaliły pewne poprawki do Ustawy o Bezpieczeństwie Narodowym. Pozwalają one władzom Chin na zamrożenie a nawet znacjonalizowanie środków spółek zagranicznych, deportację pracowników oraz odebranie zezwolenia na wjazd do Chin.

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda w wywiadzie dla brytyjskiej gazety Financial Times podkreślił, że suwerenna i niepodległa Litwa może swobodnie decydować, z kim rozwijać stosunki, a relacje z Chinami muszą opierać się na wzajemnym szacunku, a nie na ultimatum.

Chiny uważają Tajwan za integralną część Chin i zbuntowaną prowincję. Ze względu na zacieśnianie przez Litwę stosunków z Tajwanem Chiny odwołały swego ambasadora w Wilnie.

Więcej na ten temat