Minister Gospodarki i Innowacji Aušrinė Armonaitė przedstawiła w czwartek prezydentowi Gitanowi Nausėdzie, jakie kroki podejmuje ministerstwo, aby korzystanie z paszportu możliwości było jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze dla mieszkańców i przedsiębiorców.
W trosce o bezpieczeństwo swoich klientów coraz więcej przedsiębiorców dobrowolnie przestawia się na obsługę klientów z paszportem możliwości, nie czekając do 13 września, kiedy to posiadanie paszportu możliwości stanie się niezbędne dla wielu firm lub osób świadczących usługi kontaktowe.
Ważność paszportu możliwości została niedawno przedłużona do 2 miesięcy. Jest już również wydawany osobom, które mają test na przeciwciała.
„Utrzymujemy stały kontakt z biznesem. Ten proces przebiega bardzo sprawnie. Ludzie cieszą się, że np. w kawiarniach, które pracują tylko z paszportem możliwości, nie ma potrzeby noszenia masek, trzymania dystansu i nie ma innych ścisłych ograniczeń. Dobrze, że jako pierwsi stworzyliśmy paszport możliwości wiosną, więc było wystarczająco dużo czasu, aby go ulepszyć. Teraz naszym głównym zadaniem jest zwiększenie dostępności paszportu covidowego, aby osoby, które nie korzystają z bankowości elektronicznej, mogły go łatwo i szybko uzyskać” - powiedziała minister.
„Ci, którzy chcą otrzymać ten dokument w wersji papierowej, mogą go wydrukować w biurach Centrum Rejestrów. Lista miejsc, w których ta usługa jest świadczona, powinna zostać rozszerzona. Pracujemy nad tym, aby paszport możliwości można było wydrukować w aptekach, przychodniach i innych miejscach.” - powiedziała A. Armonaitė.
Według najnowszych danych około 850 tys. osób pobrało cyfrowy paszport możliwości.
źródło: ELTA, fot. BNS/ Žygimantas Gedvila
Więcej na ten temat